Teachers

Warsaw Flow > Teachers

TEACHERS AND ARTISTS

ANDREW WASS

Germany

ANOUK 

LLAURENS

BELGIA

 

NICOLE 

BINDER

USA

PAWEŁ 

KONIOR

POLSKA

NATALIA ONIŚK

POLSKA

 

NICA 

PORTAVIA

WŁOCHY

 

RICHARD SARCO-THOMAS

UK

KIRSTIE
SIMSON

UK

ANDRZEJ WOŹNIAK

POLSKA

MAGDALENA I MAJA BRZOZOWSKIE

POLSKA

ANDREW WASS

GERMANY

By experimenting with aleatoric processes, Andrew Wass formalizes the coincidental and emphasizes the conscious processes of composition that are the generative source of much of his works. Influenced heavily by his undergraduate studies of Biochemistry at U.C. San Diego, Andrew works by creating a defined, almost crystalline palette in order to generate a myriad of possibilities. His performance work has been shown in San Diego, LA, San Francisco, Marfa, Tijuana, Berlin, Seattle, Tokyo, and New York. He has been investigating Contact Improvisation for over 20 years and taught at festivals, studios, and universities in Europe, Asia, and the United States. Along with his colleagues of the Lower Left Performance Collective, he organizes March 2 Marfa, a performance lab for experienced dance makers. More: www.andrewwass.com

SOON MORE

ANOUK LLAURENS

BELGIA

Jest artystką tańca, nauczycielką i badaczką. Po ukończeniu CNDC Angers w 1992 roku pracowała w kilku kampaniach tańca, zanim poświęciła swoje życie Instant Composition. Spotkanie z twórczością Lisy Nelson w 1999 roku było decydujące. Od tego czasu jej praktyka tańca zmieniła się z ćwiczenia ciała na ćwiczenie uwagi. Doświadcza tańca, jako poetyckiej przestrzeni, która wyłania się z głębokiego słuchania. Od 2013 roku prowadzi badania nad Poetycką dokumentacją przeżycia. Badanie nadaje formę kolektywnym praktykom / paradoksom, w których gracze i świadkowie są proszeni o rozważenie swoich obecnych doświadczeń, jako dokumentu. Niektóre z badań zostały opublikowane w MIND THE DANCE, internetowej publikacji, która motywuje artystów / nauczycieli tańca do szukania własnych sposobów na twórcze dokumentowanie. Jest wieloletnią współpracowniczką belgijskiego choreografa i artysty wizualnego Juliena Bruneau (phréatiques 2010-…). Jako pedagożka tworzy środowiska (nie)uczenia się, w dialogu z kontekstem, do którego jest zaproszona oraz opierając się na pracy Lisy Nelson. Są to różnorodne interdyscyplinarne kolaboracje artystyczne, jak i jej własne badania, praktyka shiatsu i nauka jogi Kashmir. Uczy  improwizacji i kompozycji w KASK School of Arts Gent, Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w Belgii, gdzie mieszkam i dzieli się pracą na międzynarodowych festiwalach, takich jak ImPulsTanz, Wiedeń i Freiburg Contact Festival. Ukończyła studia podyplomowe a.pass w Brukseli w 2016 r.

NICOLE BINDER

USA

Jest artystką tańca z Filadelfii, praktykiem somatyki, pedagogiem, pisarką i aktywistką. Praktykuje kontakt improwizację od 23 lat i jest praktykiem Body-Mind Centering®. Jej prace performatywne i nauczanie były prezentowane na festiwalach, konferencjach i wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Europie oraz w Tokio, Bejrucie, Betlejem, Meksyku i Quito. Jej obecne projekty obejmują nauczanie na temat kultury zgody i sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnych w kontakt improwizacji; badania somatyczne embriologii genitaliów z perspektywy niebinarnej oraz współprace z teatrem Diyar w Betlejem w Palestynie. Ostatnio organizowała z Żydowski Głos dla Pokoju, Filadelfia oraz jako członek komitetu ds. Różnorodności, Równości, Włączenia. Jej teksty o tańcu, somatyce i polityce zostały opublikowane w Critical Correspondence, Contact Quarterly, Emergency Index autorstwa Ugly Duckling Presse, Jewish Currents, BMC® Currents, Curate This, Journal of Dance & Somatic Practices, Somatics Toolkit, American Jewish Studies Perspectives i thINKingDANCE.

PAWEŁ KONIOR

POLSKA

Performer, tancerz, choreograf. Po skończeniu studiów Wychowania Fizycznego oraz Salzburg Academy of Dance Paweł zaczął pracować w obrębie tańca, teatru oraz sztuk performatywnych w Holandi i Belgii. Jego wszechstronne zainteresowania oraz sportowe i teatralne zaplecze, były wykorzystywane w różnych spektaklach tanecznych i teatralnych. Paweł łącząc teatr, jak i taniec, potrafi pokazać ekspresję i emocje w ruchu sprawiając, że postać, którą gra staje się realna, a każdy najmniejszy ruch ma znaczenie. Iwona Olszowska, Tomasz Wygoda, Pedro Goucha, Einat Tuchman, More Shani, T.R.A.S.H. company, Ugo Dehaes, to tylko niektóre osoby, z którymi pracował Paweł. Zanim zaczął tańczyć, trenował tennis, gimnastykę i bieganie, co w dużym stopniu wpłynęło na jego sposób ruszania się i myślenia o ruchu. Jego zajęcia oparte są na kilku zasadach: organiczny sposób poruszania się, przepływie, wyczuciu, subtelności, zaskakiwaniu siebie, partnerów, jak i widza oraz łamaniu wszystkich zasad. Improwizacja przenika się z techniką, świadomością ciała i zabawą. Dużą inspiracją są dla niego tai-chi, sztuki walki oraz kontakt improwizacja, której uczył się od różnych osób, między innymi Iwony Olszowskiej, Ray’a Chung’a, Andrew Harwood, Nancy Stark Smith, Tal Avni, Joerg Hassman, Daniel Werner.

NATALIA ONIŚK

POLSKA

Edukatorka, tancerka, performerka i aktywistka taneczna. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z kontakt improwizacji, improwizacji i świadomości ciała. Uczestniczka wielu warsztatów i coachingów ruchowych z zakresu somatyki, improwizacji i choreografii. Studiuje Body-Mind Centering (Somatic Movement Education Program). Praktykuje Metodę Feldenkraisa i Ruch Autentyczny. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej organizowany przez Centrum w Ruchu. Jako performerka współpracowała m.in. z Renatą Piotrowską-Auffret, Magdą Ptasznik, Marią Stokłosą i Anną Karasińską. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w  (Kultura w sieci) oraz Alternatywnej Akademii Tańca.

NICA PORTAVIA

WŁOCHY

Urodziła się w nadmorskim Fano we Włoszech, gdzie zaczęła tańczyć, już jako dziecko. Kiedy przeprowadziła się do Bolonii, aby studiować na University of Modern Letters for Philology, odkryła Kontakt Improwizację, która stała się jej językiem ciała. Studiowała z różnymi nauczycielami i czerpała inspirację od: Charlie Morrisey, K.J Holmes, Daniel Lepkoff, Anya Cloud. Kilka lat temu zaczęła dzielić się własnym materiałem. Prowadzi zajęcia, warsztaty i uczy na wielu festiwalach na całym świecie. Od dwóch lat intensywnie ćwiczy i studiuję Materiał dla kręgosłupa (Steve Paxton), uważając tę praktykę za jedną z najlepszych zasobów dla swojego ciała. Jest performerką, aktualnie pracuje nad projektem o nazwie „Odporne ciała”, w którym moment performatywny ma miejsce w przestrzeni miejskiej. Podróżuje z solo „Undersalt”, zeszłego lata wykonanym w Rosji. Jest jednym z organizatorów Italy Contact Fest (Włoski Festiwal Kontakt Improwizacji).

RICHARD SARCO-THOMAS

WIELKA BRYTANIA

Jest nauczycielem / praktykiem aikido, terapeutą Kiatsu i nauczycielem kontakt improwizacji z Wielkiej Brytanii. Studiował japońskie sztuki walki, w tym Aiki-Jujitsu od 1989 roku. Uczy zasad KI poprzez Ki Aikido, pracę z ciałem Kiatsu i pracę z partnerami. Richard uczył KI na festiwalach w wielu krajach. Wraz z Malaiką Sarco-Thomas był aktywny w rozwoju KI w Wielkiej Brytanii i Europie za pośrednictwem platform takich jak Contact Festival Dartington (2010-2016) i Contact Improvisation Malta (2014-2018).

KIRSTIE SIMSON

WIELKA BRYTANIA

Nieustannie eksploduje na scenie tańca współczesnego, pozwalając widzom na kontakt z witalnością czystej kreacji w każdym momencie wirtuozowskiej improwizacji. Nazywana przez New York Times „siłą natury”, jest wielokrotnie nagradzaną tancerką i nauczycielką, która według magazynu Time Out w Londynie „niezmiernie wzbogaciła i poszerzyła granice New Dance”. Kirstie jest dziś znana jako znakomita nauczycielka, urzekająca performerka i czołowa osoba w dziedzinie improwizacji tańca. Jest profesorem na Uniwersytecie  Illinois i nieustannie wykłada i występuje na całym świecie.

www.kirstiesimson.com

ANDRZEJ WOŹNIAK

POLAND

Poeta, tancerz, nauczyciel kontakt improwizacji, okazjonalnie performer. Interesuje się związkami lingwistyki i ruchu. Jego zainteresowania artystyczne obejmują pracę z dotykiem, ruchem i tekstem. Uczył się między innymi od Sary Shelton-Mann i Nancy Stark Smith. Publikował wiersze w Fabulariach, Stonerze Polskim i na stronie Odry. Studiuje Body Mind Centering. 

Podczas festiwalu Andrzej zagra muzykę i poprowadzi jam.
Zdjęcia: Aga Wiśniewska, Bartek Bartosiński.

MAGDALENA I MAJA BRZOZOWSKIE

POLAND

Magdalena Brzozowska

Zdobywając doświadczenie w różnych technikach tańca, szuka odpowiedzi na źródło ruchu, jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Związana od kilku lat z kontakt improwizacją, poszukuje prawdziwości i naturalności w ciele, „tu i teraz”. Pracując z wyobrażeniami, bazuje i polega na dużej świadomości, harmonii ciała i umysłu. Od narodzin córki zainteresowana naturalnym i swobodnym rozwojem motorycznym dziecka.

Performerka, choreografka, architekt. Absolwentka Uniwersytetu Londyńskiego – Birkcbeck, kierunek performatywno-taneczny, (Univercity of London, Birckbeck – Performance Studies: Dance), instruktor tańca i trener personalny (PAS – Polska Akademia Sportu w Warszawie), Absolwentka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, kierunek Architektura. Doświadczenie oraz praktykę taneczną kształtowała na międzynarodowych festiwalach i warsztatach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Izraelu. Uczestniczyła w wielu konwencjach i spektaklach na scenie krajowej i międzynarodowej takich jak, „Move it show” – Olympia Kensington , „Collabo” – Teatr Stradford Circus, Wielka Brytania. „(Nie)poważnie kobiece” – Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, „Projekt Performatywny dla tancerzy” z choreografami Keith’em Hennessy i Iloną Kenova – Warsaw Flow Festival. Autorski spektakl improwizowany we współpracy z muzykiem intuicyjnym i perkusistą – Piotrem Dąbrowskim – „Wir powietrza”.      

Maja Brzozowska

Radosna i pełna energii 7-mio latka, która uwielbia ruch i przekraczanie swoich barier. Zawsze chętna do wspólnych „turlańców”, harców, podskoków i fikołków. W wolnej chwili, między skokiem z kanapy na łóżko chętnie zaplecie bransoletkę lub uszyje pacynkę.