Nauczyciele i Artyści

Warsaw Flow > Nauczyciele i Artyści

NAUCZYCIELE I ARTYŚCI

ANDREW WASS

USA / Niemcy

VEGA LUUKKONEN

Finlandia

ISABELLE ÜSKI

Francja

EMMA BIGÉ

Francja

OTTO AKKANEN

Finlandia

MARIA STOKŁOSA

Polska

ALI SCHWARTZ

Niemcy

ANN COOPER ALBRIGHT

USA

ANDRZEJ WOŹNIAK

Polska

KSENIA OPRIA

Ukraina/Polska

ZUZANNA BUKOWSKI

Polska/Niemcy

IWONA  OLSZOWSKA

Polska

LISA NELSON

USA

KLARA ŁUCZNIK

Polska/Wielka Brytania

JULIAN ZUBEK

Polska

MUZYKA

ZOFIA TOMCZYK

Polska

KASIA TEKIELSKA

Polska

BEZ I NADZIEJA

Polska

JAKUB DYKIERT

Polska

MACIEJ REMISZEWSKI

Polska

ANDREW WASS

USA / NIEMCY

Eksperymentując z procesami aleatorycznymi, Andrew Wass formalizuje przypadek i podkreśla świadome procesy komponowania, które są generatywnym źródłem wielu jego dzieł. Pod silnym wpływem studiów licencjackich z biochemii na U.C. San Diego, Andrew pracuje tworząc, określoną prawie krystaliczną paletę, aby generować niezliczone możliwości. Jego prace performerskie pokazywane były w San Diego, Los Angeles, San Francisco, Marfie, Tijuanie, Berlinie, Seattle, Tokio i Nowym Jorku. Od ponad 20 lat zajmuje się kontaktem improwizacją i wykładał na festiwalach, studiach i na uniwersytetach w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Wraz ze swoimi kolegami z Lower Left Performance Collective organizuje March 2 Marfa, laboratorium performatywne dla doświadczonych twórców tańca. Więcej:

VEGA LUUKKONEN

FINLANDIA

Jestem tancerką, nauczycielką tańca, performerką i bodyworkerem z Finlandii.

Przez ostatnie 10 lat mieszkałem w Berlinie, Indiach i Portugalii. Studiowałem w Helsinkach, Akademii Teatralnej w Finlandii. Uzyskałam tytuły pedagorzki tańca i teatru (MA). Myślę jednak, że moim najważniejszą szkołą stała się fińska społeczność kontakt improwizacji, w której tak wiele się nauczyłam, tańcząc i dzieląc się punktem kontaktu z innymi Finami od 20 lat…

Kontakt Improwizacja jest częścią mojego życia, odkąd stałam się nastolatką! To mój styl życia, hobby, pasja i zawód. Od 15 lat uczę kontaktu i tańca na całym świecie. Mam szczególną miłość do Indii, ponieważ spędziłem tam ostatnie 16 zim, w Goa, Arambol. Jestem jednym ze współorganizatorów Goa Contact Festival i to była duża część mojego życia — przeżyć zimę w Indiach i tworzyć platformy i możliwości wymiany kulturalnej, tańca i nauki.

Mój taniec opiera się na aikido, capoeirze, rozwojowych wzorcach ruchowych i axis syllabus. Kultywowaniu inteligencji ciała. Ruch organiczny, płynny i niewymagający wysiłku. Wprowadzanie świadomości do naszego oddechu i płynów w ciele tworzy czas i w naturalny sposób wprowadza mnie w momenty pędu, spadania, latania, kołysania się i podskakiwania.

Taniec to dla mnie połączenie techniki i ekspresji. Forma i wolność. Komponowanie i płynność. Staram się znaleźć sposoby na odkrywanie i nauczanie techniki poprzez zrozumienie podstawowych zasad ruchu, abyśmy mogli pozostać w kontakcie z naszym tańcem i ekspresją oraz uczyć się w duchu odkrywania, gdzie nasza ciekawość może pozostać żywa, a my zawsze możemy znaleźć po drodze nowe szczegóły.

ISABELLE ÜSKI

FRANCJA

Isabelle podejmuje projekty muzyczno-taneczne, mając na uwadze przede wszystkim to, że ciało jest strefą do obrabiania i rehabilitowania (ZAD- zone to be defended and rehabilitated). Po 5 latach studiów medycznych Isabelle uzyskała tytuł magistra sztuk scenicznych. Od prawie 20 lat zajmuje się kontakt improwizacją i instantaneous composition, które aktywnie rozwija m.in. poprzez stowarzyszenie Chorescence, które założyła w 2005 roku. Uznana pedagożka, przekazuje swoje zamiłowanie do poetyckiego eksperymentowania, zawsze zaczynając od wrażliwym ciałem, ruchem, głosem i relacją. Jest zapraszana na liczne imprezy w Grenoble, we Francji i za granicą (obiekty społeczno-kulturalne, oranżerie, uniwersytety, festiwale). Jako performerka gestu i głosu tworzy utwory i projekty partycypacyjne, które badają ciało w jego muzykalności, w jego związku z czasem i jego ziemskim doświadczeniem. Oddychanie i odmienne stany świadomości są sercem jej projektów twórczych i transmisji projektów. Opierają się one w szczególności na praktykach medytacji, Ruchu Autentycznym lub Tuning Scores. Niedawne doświadczenie choroby sprawiło, że jej praca stała się bardziej precyzyjna. Niedawno ukończyła studia jako praktyk hipnozy i komunikacji eriksonowskiej.

OTTO AKKANEN

FINLANDIA

Otto jest artystą tańca, fotografem, praktykującym bodyworkiem i nauczycielem. W wieku dwudziestu kilku lat został wprowadzony w kontakt improwizację i tańcem współczesnym, tak bardzo się zaangażował, że przez trzy lata studiował taniec, kończąc szkołę zawodową w Outokumpu w Finlandii. Pracuje jako artysta wykonujący prace solowe oraz z różnymi grupami improwizatorskimi, choreografami i twórcami wideo, takimi jak Ronja Verkasalo, Hanna Lappalainen, Mathilde Monfreux, Mirva Mäkinen i Lena Muchnaya.

Jako nauczyciel pracował w Europie Wschodniej i Środkowej, Ameryce Południowej i Azji, a od 2008 roku jest w zespole organizacyjno-dydaktycznym Skiing on Skin – dużego i różnorodnego festiwalu improwizacji w południowej Finlandii. W nauczaniu kładzie nacisk na dotyk, percepcja zmysłowa, jako punkt odniesienia i uczenia się. Jego zainteresowania krążą wokół władzy i hierarchii, polityki, struktur, języka oraz relacji między bytami, ideami i kategoriami.

W ostatnich latach, kiedy nie uczył tańca ani nie występował, pracował również jako zastępczy nauczyciel w przedszkolu. Ma tytuł magistra ze współczesnej edukacji tanecznej (2015).

MARIA STOKŁOSA

POLSKA

Łączy choreografię z praktyką improwizacji tańca. Jej solo “Wychodząc od działania” było prezentowane w ponad 40 wersjach w galeriach, teatrach, domach kultury oraz w niezależnych przestrzeniach sztuki i plenerze. Maria Stokłosa jest także autorką takich spektakli jak: „Królowa Wody”, (w ramach wystawy „Inne Tańce” w U-jazdowskim w Warszawie), „Złote Demony” (premiera w MCK Nowy Teatr w Warszawie), „Wylinka” (premiera w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Współpracuje z choreografami: Meg Foley oraz Peterem Pleyerem, a także z reżyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim. Występowała ponadto w „Tuning Scores” Lisy Nelson oraz „Tribes” Sary Shelton Mann, i in. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place.

Maria Stokłosa jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju choreografii eksperymentalnej – jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i członkini Centrum w Ruchu. Prowadzi autorskie warsztaty i wykłady m. in.: na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu czy LaSalle College of The Arts w Singapurze.

Obecnie kończy studia kulturoznawcze w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz jest tegoroczną laureatką Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk.

ANN COOPER ALBRIGHT

USA

Tancerka, naukowczyni i weteranka Contact Improwizacji, jest profesorką i kierowniczką Katedry Tańca w Oberlin College, gdzie obecnie zajmuje się organizacją Critical Mass: CI @ 50. Łącząc swoje zainteresowania tańcem i teorią kultury, Ann Cooper Albright prowadzi różnorodne kursy, które mają na celu zaangażowanie studentów zarówno w praktyki, jak i teorie ciała. Jej najnowsza książka Jak wylądować: znaleźć grunt w niestabilnym świecie, proponuje sposoby myślenia i radzenia sobie z niepewnością naszego współczesnego życia. Albright jest także założycielką i dyrektorką Girls in Motion, nagradzanego programu zajęć pozaszkolnych w Oberlin’s Langston Middle School, oraz współreżyserką Accelerated Motion: Towards a New Dance Literacy in America, strony internetowej wspieranej przez NEA, która uczy nauki tańca jako dyscypliny humanistycznej. Książka Encounters with Contact Improvisation (2010) jest owocem jednej z jej przygód z pisaniem i tańcem oraz tańcem i pisaniem z innymi.

ZUZANNA BUKOWSKI

POLSKA

Pod wpływem różnych międzynarodowych nauczycieli kontakt improwizacji i tańca współczesnego pogłębiła swoją praktykę ucieleśniania. Axis Syllabus w kontakt improwizacji, a także podkreślenie, to Obecnie główne obszary jej zainteresowań w tańcu to axis syllabus w kontakt improwizacji oraz Underscore. Zuzanna zaczęła tańczyć w wieku 4 lat i kontynuowała poprzez praktykę sztuk walki, baletu, jogu, tańca nowoczesnego, Body Mind Centering i axis syllabus. 

Pasjonuje się wpływem połączenia ciała i umysłu, które wciąż odkrywa poprzez swoją pracę w coachingu, IT, tańcu i jodze.

 Nauczanie tańca, współorganizacja Festiwalu Sztuki Kontaktu i Ruchu w Tajlandii oraz praca jako konsultantka IT zapewniają jej równowagę między “headpsace” a sztuką ruchu.

„Moim powołaniem jest znalezienie mostów i przestrzeni pomiędzy dwoma światami”.

IWONA OLSZOWSKA

POLSKA

Tancerka, improwizatorka, choreograf i nauczyciel tańca. Jest pedagogiem Somatic Movement wg metody Body Mind Centering; założycielka i dyrektor artystyczny Experimental Dance Studio EST w Krakowie. Tańczy, występuje i uczy na festiwalach i warsztatach w całej Europie. Występowała na Festiwalu Improwizacji w Judson Church w Nowym Jorku, na Uniwersytecie George Washington oraz w Dartington College w Anglii. Obecnie uczy w takich instytucjach jak Hurtownia Ruchu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Łodzi i innych.

Jej praktyka artystyczna i pedagogiczna czerpie z technik tańca współczesnego i metod somatycznych. Kształciła się m.in. u Milan Kozanek, Rey Chunk, Eckhard Muller, Yaniv Mintzer, Benno Voorham, Steve Bats, Joerg Hassman, Adrian Russi and Nancy Stark Smith. Uczestniczyła w zajęciach także na Uniwersytecie George Mason, Uniwersytecie Alabama oraz Uniwersytecie Calgary. Jej twórczość obejmuje prace choreograficzne, projekty improwizacyjne, site-specific, a także współpracę z muzykami. Ostatnio współpracowała z muzykiem Marcinem Janusem i designerem Grzegorzem Kaliszukiem, jak również współpracowała nad projektami improwizacyjny z Renatą Piotrowską, Michaelem Schumacherem, Natalią Iwaniec, Anną Haracz i Pawłem Koniorem.

ANDRZEJ WŹNIAK

POLSKA

nauczyciel improwizacji kontaktowej, poeta, związany życiowo i zawodowo z warszawą. Studiuje bmc w szkole Moveus. Finalista projektu ‘połów’ biura literackiego.

ALI SCHWARTZ

NIEMCY

Zajmuje się systemową terapią ciała i tańcem jako praktyką emancypacyjną w Lipsku. Jest częścią queerowego kolektywu performatywnego o różnej sprawności POLYMORA Inc. Projekty związane z KI to Radical Contact (spotkanie o polityce ciała i KI w Szwecji), Kultura Zgody w kontekście (comiesięczna globalna internetowa grupa badawcza) oraz Jam zgody Leipzig.

EMMA BIGE

FRANCJA

Pisze, tłumaczy, kuratoruje i improwizuje ze współczesnymi tańcami eksperymentalnymi i filozofiami queer i trans*feministycznymi. Mieszka, uczy i prowadzi badania w Larret (Périgord), Aix-en-Provence (południe Francji) i innych miejscach, do których można dotrzeć pociągiem. Tańczyła w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej ze Stevem Paxtonem, Lisą Nelson, Nancy Stark Smith, Matthieu Gaudeau i wieloma innymi. Niedawno opublikowała Steve Paxton: Drafting Interior Techniques (Culturgest, 2019), antologię zapytań o spuściznę Paxtona, a obecnie bada somatopolityczny potencjał tańca w celu uczczenia wyrd i rzadkich form czułości między ludźmi a innymi stworzeniami Terry.

KSENIA OPRIA

UKRAINA/POLSKA

Urodzona w Kijowie, mieszka w Warszawie, studiował w Finlandii, związana z Izraelem.

Ksenia Opria jest tancerką KI, praktykującą metodę Ilan Lev, facylitatorką ruchu, wplatającą w swoją pracę praktyki somatyczne.

Kuratoruje i produkuje somatyczne wydarzenia dla osób z różnych środowisk i eksperymentuje z samoorganizującymi się strukturami.

Współtworzy projekt Moving-into-Soft-Skills.

„Kontakt Improwizacja była i jest dla mnie nieprzerwanie nieograniczonym źródłem doświadczeń, nauki i praktyki. Ostatnio fascynuje mnie sposób, w jaki ruch tworzy formy i wzory. Niewidzialna, niewidziana architektura życia”.

LISA NELSON

Choreografka, improwizatorka, filmowczyni i redaktorka/wydawczyni kwartalnika tanecznego Contact Quarterly.  Zaintrygowana zachowaniami tanecznymi, systemem przekazu i tłumaczeniami, wzorcami przetrwania kultury i zmysłem wyobraźni. Jej praktyka Tuning Scores to podejście do edycji i komunikacji w czasie rzeczywistym. Jest wdzięczna za zachęty ze strony Bessie Dance & Performance Award, Alpert Award in the Arts oraz United States Artist Award i mieszka w Vermont w USA.

zdj. Kacper Lipinsk

KLARA ŁUCZNIK

POLSKA/WIELKA BRYTANIA

Improwizatorka, tancerka, badaczka tańca. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z improwizacji grupowej i kontakt improwizacji. W ostatnich latach mieszka w Plymouth w Wielkiej Brytanii, choć w tym roku rezyduje w Warszawie. Obroniła doktorat na pograniczu psychologii i sztuk performatywnych o twórczości i flow (poczuciu przeływu) w tanecznej improwizacji grupowej

Kontynuuje swoje badania nad improwizacją taneczną w ramach ColLab Bristol (Institute for Study of Somatic Communication, ufundowanego przez Nitę Little).

JULIAN ZUBEK

POLSKA

Pracownik naukowy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Human Interactivity and Language Lab. Prowadzi badania z pogranicza psycholingwistyki i sztucznej inteligencji. Jest zafascynowany dynamicznymi aspektami interakcji międzyludzkich, bada zdolności ludzi do koordynacji na wielu poziomach i skalach czasu. Koordynację ruchową pojawiającą się spontanicznie pomiędzy ludźmi traktuje jako klucz do zrozumienia podstawowych mechanizmów społecznych, warunkujących powstawanie języka i kultury. Tańczy kontakt improwizację i uprawia chińskie sztuki walki.

ZOFIA TOMCZYK

POLSKA

Działa w obszarach ruchu i dźwięku, głównie improwizuje. Od 5 lat pracuje ze snami jako materiałem twórczym. Razem z Józefem Buchnajzerem tworzy duet Józef, Zofia. Współpracuje z Agą Nowacką tworząc razem pejzaże dźwiękowo-wizualne. Jej solową płytę „Otulenie” wydała oficyna „Ciche Nagrania” w formie pudełka zapałek // Album to kolaż odczuć uzewnętrznionych w postaci zarejestrowanych dźwięków, który brzmi jak „Rozpadanie się na kawałki, natłok i przymykanie oczu, wydech, puste miejsca, ścięcie włosów, wydech, siedzenie na murku, zapach deszczu, wydech, otwieranie oczu, wydech, noc, otulenie ” //

KASIA TEKIELSKA

POLSKA

Absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, w Gdańsku oraz Koninklijk Vlaams Conservatorium, w Antwerpii(altówka).

Gra również na skrzypcach, śpiewa i komponuje własną muzykę.

Brała udział zarówno w koncertach muzyki klasycznej, jak i tych, związanych z innymi gatunkami muzycznymi. 

Współpracowała z zespołami takimi, jak:  The Frozen North(post rock), Ba Bu(autorskie aranżacje coverów na 3 głosy i looper) oraz z Emmą Bonnici(folk, pieśni tradycyjne)

Współpracuje też z artystami z innych dziedzin sztuki- tworzy muzykę do spektakli tańca(cykl performansów 'Po-łączeni’/Fundacja Sztuka Ciała), ale też inspirowaną malarstwem, rzeźbą. 

W 2014 r., w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zaprezentowała wraz z grupą artystów niezależnych, cykl koncertów inspirowanych wystawą rzeźbiarki Marii Bartuszovej. 

W  2015 r.,  stworzyła muzykę do słuchowiska opartego na „Podróży zimowej” St. Barańczaka(Studium Teatralne), a w 2017, wraz z Dominiką Jarosz, muzykę do koncertu inspirowanego obrazem Angeliki Kauffmann „Ariadna opuszczona przez Tezeusza” (przy wystawie jednego obrazu, Łazienki Królewskie).

Regularnie współpracuje z tancerzami, tworząc muzykę na żywo pod improwizacje.

Obecnie pracuje też nad materiałem solowy. Pasjonuje ją muzyka wokalna baroku, którą zgłębia pod okiem i uchem dr Agnieszki Budzińskiej Bennet.

BEZ I NADZIEJA

Agnieszka Kocińska (wokal, ukulele elektryczne). Zespół istnieje od listopada 2019 r. Podczas zagranych dotychczas kameralnych koncertów w Warszawie (Chłodna 25, Młodsza Siostra, Zaczarowany Ogród na Jazdowie, Bielański Ośrodek Kultury) urzekł publiczność brzmieniem wokali prowadzonych w organicznych harmoniach, onirycznymi piosenkami, emocjonalnym śpiewem i wpadającymi w ucho melodiami. 

20 czerwca 2021 r. ukazał się pierwszy singiel zespołu pt.

Ten indie-popowy, oniryczny utwór to miłosna piosenka o trudach relacji dwóch kobiet –  relacji, która potrafi być słodka jak maliny, by stać się wyschnięta i umierająca niczym  chrust. Obraz do tego utworu nakręciła Marianna Klein, studentka Szkoły Filmowej w  Łodzi. Singiel ten jest debiutanckim wydaniem. Poprzedza on nagranie całej płyty, która  powstanie we współpracy z aranżerem Maciejem Pepłońskim z zespołu Hage-o i  Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą, ze wsparciem Centrum Kultury Zamek w Lublinie.

Social media:

Utworu “Malinowy chrust” można posłuchać też na

JAKUB DYKIERT

ur 1983r.w Warszawie. Multiinstrumentalista. Improwizator. Songwriter. Od wielu lat obecny na scenach jako muzyk, performer i kompozytor. Były aktor eksperymentalnej grupy teatralnej Teatr Przestrzeni inspirowanej sztuką Tadeusza Kantora. Od 9 lat praktykuje Kontakt Improwizacje jako tancerz lub muzyk. Muzyk tria Domowe Melodie (independent) i Out of Tune (Warner Music). Uczeń Amita Carmeli (Israel) Śpiew arabski. Kompozytor i wykonawca muzyki do spektakli tańca współczesnego. Wielokrotnie współpracował z międzynarodowym festiwalem kontakt Improwizacji „Warsaw Flow” oraz fundacją „Perform”
Performer w spektaklu „SKIN’ Danieli Schwartz i Eckharda Muellera. (Rewizje 2010r.) Performer w polskiej premierze spektaklu „Show must go on” Jarome Bell’a (2012 r.) Współpracował z festiwalami: „Rewizje”, „Ciało i Umysł”, „Flow” „Streetwaves Gdańsk”, „Street Art.Doping” „TransFORM 2009”, „Przejrzeć Polańskiego” Toruń. Twórca i wykonawca muzyki do spektaklu „NIŻYŃSKI” reż. Michał Siegoczyński. Jako muzyk: „Woodstock(PL)”, „Open’er Festiwal”, „Co jest Grane”, „Męskie Granie” i wiele innych. W 2019 r. debiutował solowo jako DARVIN DYKIERT wydając autorski wideoklip bazujący na Kontakt Improwizacji Pt: „Mask Can Dance”

MACIEJ REMISZEWSKI

Tworzy muzykę improwizowaną, z wykorzystaniem różnych instrumentów i uważności na osoby uczestniczące w wydarzeniu. Od trzech lat poznaje kontakt improwizację, BMC i inne formy uważnego ruchu i świadomości ciała oraz próbuje włączać muzykę do takich doświadczeń. W obu dziedzinach czerpie inspiracje z różnych obszarów i regionów.