Nauczyciele

Warsaw Flow > Nauczyciele

NAUCZYCIELE

 

KATYA BASALAEVA

AUSTRALIA
 

ANOUK LLAURENS

BELGIA
 

NICOLE BINDER

USA

KATYA BASALAEVA

ROSJA

 

ANOUK LLAURENS

BELGIA
 

NICOLE BINDER

USA
 

NICA PORTAVIA

WŁOCHY

PAWEŁ KONIOR

POLSKA

NATALIA ONIŚK

POLSKA

KATYA BASALAEVA

ROSJA

Tancerka, performerka, choreografka i nauczycielka. Organizatorka festiwalu kontakt improwizacji w Altai. Praktykuje i uczy kontakt improwizacji od 20 lat. Jej doświadczenie obejmuje taniec współczesny, teatr fizyczny, aikido, wspinaczkę, praktyki somatyczne, program nauczania osi itp.

“W tej chwili improwizacja kontaktowa, ideokineza i sztuka performatywna podsycają moje zainteresowanie w personalnej eksplorację, zapraszając do kwestionowania tego, co już znane, i tworząc przestrzeń do dalszych przekształceń. Zastanawia się, jak dziś może rozwijać się praktyka CI, absorbując odkrycia i doświadczenia z innych powiązanych praktyk, które badają ruch i ciało/umysł. Chciałbym znaleźć odpowiedzi i ponownie je zakwestionować. Obecnie moje zainteresowanie praktyką CI balansuje gdzieś na pograniczu fizyki i metafizyki.”

ANOUK LLAURENS

BELGIA

“Jestem artystą tańca, nauczycielem i badaczem. Po ukończeniu CNDC Angers w 1992 roku pracowałem w kilku kampaniach tańca, zanim poświęciłem swoje życie Instant Komposition. Spotkanie z twórczością Lisy Nelson w 1999 roku było decydujące. Od tego czasu moja praktyka tańca zmieniła się z ćwiczenia ciała na ćwiczenie uwagi. Doświadczam tańca, jako poetyckiego doświadczenia / przestrzeni, która wyłania się z głębokiego słuchania.

 Od 2013 roku prowadzę badania nad Poetycką dokumentacją przeżycia. Badanie nadaje formę kolektywnym praktykom / paradoksom, w których gracze i świadkowie są proszeni o rozważenie swoich obecnych doświadczeń jako dokumentu Niektóre z badań zostały opublikowane w MIND THE DANCE, internetowej publikacji, która motywuje artystów / nauczycieli tańca do szukania własnych sposobów na twórcze dokumentowanie. 

Jestem wieloletnim współpracownikiem belgijskiego choreografa i artysty wizualnego Juliena Bruneau (phréatiques 2010-…). 

Jako pedagog tworzę środowiska (nie)uczenia się, w dialogu z kontekstem, do którego jestem zaproszona, które opierają się na pracy Lisy Nelson. Są to różnorodne interdyscyplinarne kolaboracje artystyczne, przez których doświadczyłam, moje własne badania, praktyka shiatsu i nauka jogi Kashmir. Uczę improwizacji i kompozycji w KASK School of Arts Gent, Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w Belgii, gdzie mieszkam i dzielę się pracą na międzynarodowych festiwalach, takich jak ImPulsTanz, Wiedeń i Freiburg Contact Festival. Ukończyłem studia podyplomowe a.pass w Brukseli w 2016 r.”

NICOLE BINDER

USA

Jest artystką tańca z Filadelfii, praktykiem somatyki, pedagogiem, pisarką i aktywistką. Praktykuje kontakt improwizację od 23 lat i jest praktykiem Body-Mind Centering®. Jej prace performatywne i nauczanie były prezentowane na festiwalach, konferencjach i wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Europie oraz w Tokio, Bejrucie, Betlejem, Meksyku i Quito. Jej obecne projekty obejmują nauczanie na temat kultury zgody i sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnych w improwizacji kontaktowej; badania somatyczne embriologii genitaliów z perspektywy niebinarnej oraz współprace z teatrem Diyar w Betlejem w Palestynie. Ostatnio organizowała z Żydowski głos dla pokoju, Philadelphia oraz jako członek komitetu ds. Różnorodności, Równości, Włączenia. Jej teksty o tańcu, somatyce i polityce zostały opublikowane w Critical Correspondence, Contact Quarterly, Emergency Index autorstwa Ugly Duckling Presse, Jewish Currents, BMC® Currents, Curate This, Journal of Dance & Somatic Practices, Somatics Toolkit, American Jewish Studies Perspectives i thINKingDANCE.

NICA PORTAVIA

WŁOCHY

Urodziła się w nadmorskim Fano we Włoszech i zacząła tańczyć jako dziecko. Kiedy przeprowadziła się do Bolonii, aby studiować na University of Modern Letters for Philology, odkryła Kontakt Improwizację, która stała się jej językiem ciała. Studiowała z różnymi nauczycielami i czerpała inspirację od: Charlie Morrisey, K.J Holmes, Daniel Lepkoff, Anya Cloud. Kilka lat temu zaczęła dzielić się własnym materiałem. Prowadzi zajęcia, warsztaty i uczy na wielu festiwalach na całym świecie. Od dwóch lat intensywnie ćwiczy i studiuję Materiał na kręgosłup (Steve Paxton), uważając tę praktykę za jedną z najlepszych zasobów dla swojego ciała.

Jest performerką, aktualnie pracuje nad projektem o nazwie „Odporne ciała”, w którym moment performatywny ma miejsce w przestrzeni miejskiej. Podróżuje z solo „Undersalt”, zeszłego lata wykonanym w Rosji. Jest jednym z organizatorów Italy Contact Fest (Włoski Festiwal Kontakt Improwizacji).

PAWEŁ KONIOR

POLSKA

Performer, tancerz, choreograf. Po skończeniu studiów Wychowania Fizycznego oraz Salzburg Academy of Dance, Paweł zaczął pracowć w obrębie tańca, teatru oraz sztuk performatywnych w Holandi i Belgii. Jego wszechstronne zainteresowania oraz sportowe i teatralne zaplecze, były wykorzystywane w różnych spektaklach tanecznych i teatralnych. Paweł łącząc teatr jak i taniec potrafi pokazać ekspresję i emocje w ruchu, sprawiając że postać którą się gra staje się realna, a każdy najmniejszy ruch ma znaczenie. Iwona Olszowska, Tomasz Wygoda, Pedro Goucha, Einat Tuchman, More Shani, T.R.A.S.H company, Ugo Dehaes, to tylko niektóre osoby z którymi pracował Paweł. Zanim zaczął tańczyć, trenował tennis, gimnastykę i bieganie co w dużym stopniu wpłynęło na jego sposób ruszania się i myślenia o ruchu. Jego zajęcia oparte są na kilku zasadach: organiczny sposób ruszania się, przepływ, wyczucie, subtelność, zaskakiwanie siebie, partnerów jak i widza oraz łamanie wszystkich zasad. Improwizacja przenika się z techniką, świadomością ciała i

zabawą. Dużą inspiracja są dla niego tai-chi, sztuki walki oraz kontakt improwizacja, której uczył się od różnych osób, miedzy innymi: Iwona Olszowska, Ray Chung, Andrew Harwood, Nancy

Stark Smith, Tal Avni, Joerg Hassman, Daniel Werner.

NATALIA ONIŚK

POLSKA

Edukatorka, tancerka, performerka i aktywistka taneczna. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z kontakt improwizacji, improwizacji i świadomości ciała. Uczestniczka wielu warsztatów i coachingów ruchowych z zakresu somatyki, improwizacji i choreografii. Studiuje Body-Mind Centering (Somatic Movement Education Program). Praktykuje Metodę Feldenkraisa i Ruch Autentyczny. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej organizowany przez Centrum w Ruchu. Jako performerka współpracowała m.in. z Renatą Piotrowską-Auffret, Magdą Ptasznik, Marią Stokłosą i Anną Karasińską. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w  (Kultura w sieci) oraz Alternatywnej Akademii Tańca.