Widzę Kontakt Improwizację
Komponuję Kontakt Improwizację
Improwizując kompozycję Kontakt Improwizacji
W kontakcie komponując improwizację
Improwizuję kompozycję Kontakt Improwizacji.
Binarny wskazuje na spektrum. Binarna świadomości/działanie i improwizacja/choreografia wskazują, że działamy i co odczuwamy; to, co decydujemy i co robimy w danej chwili, są ze sobą powiązane. Każdy ruch w każdym momencie tańca jest wyrzeźbiony z czasowo-przestrzennego potencjału kinetycznego, jaki zapewnia tancerzom ich dotychczasowy trening i ich estetyka. W tym projekcie performatywnym połączymy fizyczną praktykę kontakt improwizacji z teoriami performatywnymi Ensemble Thinking (myślenia zespołowego) i the Six Viewpoints (sześcioma punktami widzenia), aby poszerzyć nasz potencjał działania i zdolności sensoryczne, jednocześnie rzucając wyzwanie naszej estetyce. Wykorzystamy te praktyki i teorie, aby zmaterializować nasze odpowiedzi na kilka pytań.
Czy improwizujemy będąc w kontakcie, czy używamy kontaktu do improwizacji?
Jaka jest granica między ruchem solowym a odpowiedzią zespołową? A jaka między ruchem zespołowym i odpowiedzią solową?
Dlaczego/jak obserwacja zmienia nasz ruch? Jak/dlaczego ruch zmienia naszą obserwację?
Jaki jest relacja między kompozycją, choreografią i improwizacją a performansem?
Moje ciało pozwala mi, jako człowiekowi, na najściślejszy kontakt z naturą. Poprzez wzmacnianie naszego fizycznego doświadczenia i umiejętności obchodzenia się z nim, projekt ten jest zaproszeniem do badania, czy palący kryzys naszej ery rzeczywiście znajduje opowiedzi na pytania o to jak na nowo możemy myśleć o byciu częścią ekosystemu Ziemi. Czy moglibyśmy dzielić przestrzeń fizyczną, obok siebie, bez konkurowania?
Kontakt improwizacja opiera się na komunikacji pomiędzy dwoma poruszającymi się ciałami pozostającymi w kontakcie fizycznym i ich wspólnym stosunku do praw fizycznych rządzących ich ruchem, m.in. grawitacji, pędu i bezwładności. Ciało, aby doświadczać tych stanów, uczy się uwalniać nadmierne napięcie mięśniowe i do pewnego stopnia porzucać wrodzoną sprawczość, aby doświadczyć naturalnego przepływu ruchu. Zajęcia będą obejmowały turlanie się, upadanie, bycie do góry nogami, podążanie za fizycznym punktem kontaktu, równoważenie i dzielenie ciężaru z partnerem. Będziemy dążyć do szukać ruchomego punktu podparcia i lekkich technik latania.