Festiwal

O FESTIWALU

Jubileuszowa, 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI FLOW to święto tańca, performensu i improwizacji! Zaprosiliśmy nauczycieli, którzy współtworzyli z nami festiwal od samego początku: Raya Changa i Iwonę Olszowską oraz nowe, choć długo wyczekiwane twarze: Ninę Martin i Anyę Cloud. Będzie więc bardzo dużo tańca, improwizacji w większych strukturach i warsztaty site-specific. Po raz kolejny spotykamy się w Mazowieckim Instytucie Kultury i ogrodach wokoło.

Piętnaście lat temu Paulina marzyła o stworzeniu miejsca dla spotkań w tańcu, społeczności, zabawy i luzu – jakże innego od wielu formalnych przestrzeni dla kultury i tańca. Miejsca spotkań międzykulturowych i międzypokoleniowych. Zależało jej na otworzeniu dialogu pomiędzy światowymi ośrodkami kontakt improwizacji a Warszawą (lokalnie nazywaną sercem Europy). Flow zainspirował już kilka pokoleń tancerzy i ruchowców i na stałe wpisał się w krajobraz wydarzeń KI w Europie. Choć zespół festiwalu zmienił się już wiele razy, wciąż wracają te same ambicje: tworzenia programu prezentującego zarówno korzenie KI jak i współczesne nurty pokrewne przy jednoczesnym dbaniu o inkluzywność i różnorodność praktyki. Więc w tym roku raz jeszcze: Do zobaczenia w MIKu!

O TEGOROCZNEJ EDYCJI

W tym roku możecie spodziewać się dużo tańca, techniki KI i działań performatywnych:

Ray Chang, jeden z prekursorów działań KI, poprowadzi poranną ścieżkę „W gotowości” o zaangażowaniu w tańcu na poziomie fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i twórczym. O mobilności, zwinności i elastyczności w ruchu i wyborach. O łączeniu doświadczenia, praktyki i kształtowaniu nowych ścieżek w improwizacji.

Anya Cloud, reprezentująca nurty eksperymentalne w improwizacji, somatyce i tańcu współczesnym, zaprasza na warsztat bardzo fizyczny i polityczny zarazem: „Kontakt improwizacja jako praktyka wysokiego ryzyka”, w którym skupia się na potencjale ruchowym poprzez pracę nad czuciem, naciskiem, intencją, tonusem, kierunkiem, czasem, jakością i sekwencjonowaniem. Rozwijając umiejętności KI, by lepiej słuchać, wyrażać zgodę, stawiać granice i podejmować ryzyko.

Nina Martin, twórczyni podejścia Ensemble Thinking poprowadzi ścieżkę performatywną „Szersza perspektywa”, zapraszając do zanurzenia się w formach naturalnie pojawiających się w improwizowanym tańcu performatywnym: solo, kontakt improwizacja i ruch zespołowy. W jej podejściu performatywna przestrzeń improwizacji zaprasza do swobodnego poruszania się we wszystkich trzech formach, aby ucieleśnić improwizację jako formę sztuki tu i teraz.

Iwona Olszowska, polska improwizatorka wspierająca festiwal od samego początku, poprowadzi popołudniowy cykl w przestrzeni miejskiej „Rezonując”, w którym wyprowadzi KI z przewidywalnej przestrzeni MIKowych na miasto, do ogrodów miejskich. Jej praktyka oparta jest na uważności jak przestrzeń, w której tańczymy, oddziałuje na nasze wzorce ruchowe i manifestuje się w naszych wyborach.

Zuzanna Bukowski, czerpiąca w swojej praktyce z Axis Syllabus, poprowadzi popołudniową ścieżkę somatyczną „Poruszając siebie, poruszając Ciebie”, w których przyglądać się będzie takim tematom jak miękkość lądowania, tensegracja i ruch kości w ciele. W jej warsztatach spotkają się różne podejścia do ruchu, od biodynamicznego do choreograficznego. Mieszanka nauki podstawowych odruchów, twórczych poszukiwań i zabawy.

Prócz tego, jak zawsze będą pojedyncze laby, dżemy z muzyką na żywo i działania dla społeczności. Rokrocznie też fundujemy kilka miejsc dla stypendystów FLOW, na edycję jubileuszową postanowiliśmy zaprosić improwizatorów performujących, tworząc przestrzeń (mniej i bardziej formalną) dla prezentacji prac, partytur i momentów tańca improwizowanego dla publiczności.

Do zobaczenia w MIKu!

O PROGRAMIE:

Ścieżki somatyczne

Warsztaty eksplorujące jak różne tradycje edukacji somatycznej (m.in. Axis Syllabus) mogą wspierać technikę ruchu i tańczenia w kontakcie. Otwarte dla wszystkich uczestników, w szczególności osób, które chcą pogłębić rozumienie ruchu poprzez ucieleśnione doświadczanie.

Laboratoria performatywne

To propozycja dla osób zainteresowanych perfomatywnym wymiarem KI. Ścieżka ta jest
dedykowana osobom z doświadczeniem w tańcu, zainteresowanych twórczą pracą w grupie
i w relacji z widzem. Pokaz pracy odbędzie się w ramach festiwalu.

Ścieżki poranne

Intensywne 5-dniowe warsztaty poranne, niektóre otwarte dla wszystkich, inne skierowane
do osób z większym doświadczeniem (do wyboru podczas rejestracji). Zajęcia popołudniowe
są otwarte dla wszyskich uczestników. Możesz po prostu przyjść.

Underscore

Praktyka uważnego dżemu opracowana przez Nancy Stark Smith, jedną z twórczyń i światowych edukatorek KI. Struktura Underscore pozwala na pełne spektrum ekspresji energetycznej i fizycznej, ucieleśniając szereg form i zmieniających się stanów.

KI dla dzieci i rodzin

To przestrzeń i czas dla dzieci i ich opiekunów na wzajemne porozumienie poprzez ruch oparty na spontanicznej zabawie, improwizacji, elementach kontakt improwizacji, metodzie ruchu rozwijającego. Wpierające samodzielność i zaufanie do siebie, zarówno tych młodszych, jak i starszych.

Dżemy

Wieczorne jamy o różnej tematyce, m.in. dżem uważny, z muzyką na żywo, blind jam. To przede wszystkim czas świętowania różnorodności i rezyliencji społeczności KI. Czas, żeby spotkać się w tańcu.

Rozmowy, dyskusje

Podczas rozmów osadzimy naszą praktykę w kontekście teoretycznym, zastanowimy się wspólnie nad nurtującymi nas pytaniami. Osoby zajmujące się uczeniem, teorią i praktyką opowiedzą nam o swoich badaniach nad KI.

Biblioteka KI

Przestrzeń, w której odnajdziesz książki, publikacje i magazyny dotyczące KI. Posiadasz ciekawe materiały, książki lub artykuł, a może sam piszesz o KI i chcesz się podzielić swoją twórczością z innymi? Prosimy o przesłanie lub przewiezienie materiałów ze sobą na festiwal.

Spotkanie nauczycieli

Przestrzeń dedykowana wymianie doświadczeń oraz projektowaniu jak najbardziej twórczej, bezpiecznej i inkluzywnej przestrzeni dla osób uczestniczących w festiwalu oraz tworzeniu dobrych praktyk w KI.