Festiwal

Warsaw Flow > Festiwal

O FESTIWALU

Upadając z miękkością, lądując w nieznanym…

Zapraszamy Was do wspólnego przyglądania się temu, jak kontakt improwizacja uczy nas wsłuchiwać się w siebie i świat, budować relacje i odnajdywać lekkość w zmianie. W kontakcie każdy upadek to nie koniec wątku, ale też początek – wejście w nieznane, gdzie zaufanie, zdolności adaptacji i wzajemne wsparcie wyłaniają się w ruchu i wspierają nas wzajemnie.

Zaczynamy od uważnego słuchania – siebie, partnera, przestrzeni. Kiedy dostrajamy się do tego, co jest, otwieramy się na przepływ i potrzeby chwili. Współdzielony ciężar i zmieniająca się dynamika uczą nas, jak dawać i przyjmować wsparcie, odpowiadając na to, co jest, nie wiedząc co będzie.

Z tego miejsca rozwija się rezyliencja – nie jako sztywna rama czy kontrola, ale jako zdolność do płynnego poruszania się wraz ze zmianą. Upadając, odkrywamy miękkość i zadziwienie. Lądując, poszerzamy horyzonty. Kontakt uczy nas, że nawigowanie po nieznanym jest nie tylko możliwe, ale i pełne inspiracji.

Zapraszamy do wspólnego tańca, odkrywania w ruchu i swobodnego lądowania w tym, co nieznane.

O TEGOROCZNEJ EDYCJI

16. edycja festiwalu to nowi nauczyciele, poranne rozruchy by rozgrzać ciała i umysły oraz nowe formaty dżemowania. To także znane formaty popołudniowych labów, zajęć otwartych i czasu dla społeczności. Nie zabraknie momentów na refleksję i dyskusje. Zapraszamy na cztery dni świętowania bycia razem w tańcu!

Adrian Russi zaprosi nas do ścieżki poświęconej słuchaniu – ciała, przestrzeni i spotkań – jako kluczowej umiejętności kontakt improwizacji. Poprzez eksplorację percepcji, dynamiki i siły będziemy rozwijać swobodę ruchu, przechodząc od uważnych spotkań do dzikich, technicznie wymagających tańców. Swobodne dżemowanie pozwoli nam podążać za chwilą, odnajdując taniec pełen wdzięku i żywotności.

Ścieżkę somatyczną zaproponuje Thomas Kampe. Integrując metodę Feldenkraisa® z kontakt improwizacją, skoncentrujemy się na świadomości ciała, grawitacji i dotyku. Poprzez duetowe eksploracje w ruchu będziemy rozwijać koordynację, lekkość i spontaniczność w tańcu. To zaproszenie do somatycznego słuchania siebie, pogłębiania relacji z grawitacją i odkrywania nowych możliwości ruchowych.

Ponadto Inna Falkova poprowadzi ścieżkę laboratorium – o doświadczeniu wojny i pokoju, życia i śmierci, ich polaryzacją i przemianą. Będziemy badać, jak świadome przeżywanie tych doświadczeń może stać się przestrzenią dla wzrostu, siły i dojrzałości, zamiast nieświadomego powielania destrukcyjnych wzorców. To zaproszenie do wspólnych eksploracji poprzez ruch, w poszukiwaniu potencjału tkwiącego nie tylko w jednostce, ale także w społeczności i kolektywnej inteligencji.

W tym roku festiwal towarzyszy spotkaniu nauczycieli kontaktu, European Contact Improvisation Teachers Exchange, które odbędzie się w kolejnym tygodniu (14-19 lipca). Więcej o tym znajdziecie tutaj: ECITE’2025.

O PROGRAMIE:

Ścieżki 

Intensywne 4-dniowe warsztaty, niektóre otwarte dla wszystkich, inne skierowane do osób z większym doświadczeniem – do wyboru podczas rejestracji. 

Laboratoria i lekcje

Pojedyńcze laboratoria i lekcje badające różne oblicza KI oraz praktyki je wspierające. Otwarte dla wszystkich uczestników, bez wcześniejszych zapisów.  

Dżemy

Wieczorne jamy o różnej tematyce, m.in. dżem uważny, z muzyką na żywo, blind jam. To przede wszystkim czas świętowania różnorodności i rezyliencji społeczności KI. Czas, żeby spotkać się w tańcu. 

Rozmowy, dyskusje

Podczas rozmów osadzimy naszą praktykę w kontekście teoretycznym, zastanowimy się wspólnie nad nurtującymi nas pytaniami. Osoby zajmujące się uczeniem, teorią i praktyką opowiedzą nam o swoich badaniach nad KI.

KI dla dzieci i rodzin

To przestrzeń i czas dla dzieci i ich opiekunów na wzajemne porozumienie poprzez ruch oparty na spontanicznej zabawie, improwizacji, elementach kontakt improwizacji, metodzie ruchu rozwijającego. Wpierające samodzielność i zaufanie do siebie, zarówno tych młodszych, jak i starszych.

Biblioteka KI

Przestrzeń, w której odnajdziesz książki, publikacje i magazyny dotyczące KI. Posiadasz
ciekawe materiały, książki lub artykuł, a może sam piszesz o KI i chcesz się podzielić swoją
twórczością z innymi? Prosimy o przesłanie lub przewiezienie materiałów ze sobą na
festiwal.