Nauczyciele i Artyści

NAUCZYCIELE I ARTYŚCI

RAY CHUNG

USA/NO

NINA MARTIN

USA

ANYA CLOUD

USA/DE

IWONA OLSZOWSKA

USA/DE

ZUZANNA BUKOWSKI

DE/PL/TH

KATARZYNA BURZYŃSKA

PL

Klara Łucznik

PL/UK

TOMASZ DOMANSKI

PL

FILIP WENCKI

pl

Jesus Alonso

ES

Christian Dohr

DE/TH

Xindi & Candy

CN

JANIS POVILAITIS

LT

Christos Litsios

GR/DE

Marta Jucci

IT

Katarzyna Brzezińska

PL/DE

Kieran Mitchell

AU

aranżacja dŹwięku

Julia Partyka

PL

Daniel Zorzano

PL/MX

Olga Skrzypek

PL

Marcin Bożek i Danny Kamins

PL/USA

Ilya Semashkevich

PL/BY

RAY CHUNG

USA/NO

Ray Chung to wszechstronnie uzdolniony artysta, performer, inżynier oraz nauczyciel. Wszystko, co robi, płynie z głębokiej miłości do tańca, którą chętnie dzieli się z innymi. Jego pasją jest przede wszystkim improwizacja, a od 1979 roku zwłaszcza kontakt improwizacja, w której łączy elementy sztuk walki, bodyworku i ruchu autentycznego.

Ray tańczył u boku wielu wielkich postaci świata kontakt improwizacji, takich jak Nancy Stark Smith, Steve Paxton, Nita Little, Lisa Nelson, Peter Bingham, Chris Aiken i Andrew Harwood. Regularnie współpracuje z tancerzami, muzykami i innymi artystami. Od 1982 roku posiada także certyfikat instruktora shiatsu (Shiatsu Education of America), zdobyty pod okiem Wataru Ohashi, Ryuho Yamada i Shizuto Masunaga.

Jego prace i warsztaty zdobyły uznanie na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach. Obecnie dzieli czas pomiędzy San Francisc’iem i Szwecją, regularnie prowadząc warsztaty na całym świecie.

INTENSIVE: W GOTOWOŚCI

Co znaczy i co jest potrzebe by być w gotowości do zaangażowania się w KI fizycznie, mentalnie, emocjonalnie i twórczo? W jaki sposób poziom mobilności, zwinności i elastyczności poszerza zakres możliwości w naszej praktyce? Które zdolności poznawcze, zarówno świadome, jak i nieświadome, dają nam szerszy wachlarz wyborów? Czy poziom doświadczenia jest decydującym czynnikiem w kształtowaniu jak i czego szukamy w swojej praktyce? W jaki sposób nasze uprzednie doświadczenia wpływają naszą praktykę?

Te i podobne zagadania będą głównym tematem tej ścieżki porannej. Zanurzymy się w różnych ćwiczeniach i doświadczeniach, które pozwolą nam spojrzeć na nawyki z innej perspektywy. Praktyka może prowadzić do kształtowania nawyków i powtarzalnych wzorców ruchowych. Niektóre z tych nawyków mogą być niepożądane, ale  dopiero pełna akceptacja naszych wzorców pozwoli na głębokie połączenie z podświadomością i sprawia, że jej zaufamy.

NINA MARTIN

USA

Nina Martin to choreografka, pedagożka, teoretyczka tańca i performerka. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na percepcji, kompozycji i ruchu spontanicznym, korzystając z 40-letnich doświadczeń w zakresie badań nad ucieleśnieniem i praktyki tanecznej. Nina jest członkinią kolektywu artystycznego Lower Left Performance Collective, zaangażowanego we wspólne badania nad tańcem i performansem. W ramach tej współpracy opracowała dwa systemy improwizacji: Ensemble Thinking i ReWire Movement States. Są one uzupełnieniem jej długoletniej praktyki kontakt improwizacji.

Nina jest także profesorą tańca na Wydziale Tańca Klasycznego i Współczesnego na TCU (Texas Christian University). Organizuje też laby performatywne w Zachodnim Teksasie, w centrum kultury Marfa. Od lat 70. wykłada na Wydziale Sztuki i Kultur Świata na UCLA oraz na Wydziale Teatru Eksperymentalnego na New York University. Gościła również na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Kanadzie. Pracowała i uczyła się u boku takich artystów jak Steve Paxton, Deborah Hay, Simone Forti i Lisa Nelson.

http://www.ninamartin.org/

http://www.lowerleft.org/

http://www.ensemblethinking.com/

ŚCIEŻKA PORANNA: SZERSZA PERSPEKTYWA: LAB PERFORMATYWNY – kontakt improwizacja w wymiarze performatywnym

Nina, wraz z uczestnikami zanurzą się w tańcu, skupiając się na formach naturalnie występujących w improwizowanym tańcu scenicznym: cielesności w solo, cielesności w kontakt improwizacji i cielesności w grupie.  Performatywna improwizacja taneczna zaprasza nas do swobodnego poruszania się we wszystkich trzech formach, aby ucieleśnić improwizację jako formę sztuki.

Podczas warsztatu Nina będzie korzystać z systemów tanecznych takich jak Articulating the Solo Body, czyli wyrażanie ruchu solo, kontakt improwizacja i Ensemble Thinking, czyli myślenie w wymiarze zespołowym (opracowanych we współpracy z Lower Left Performance Collective w ramach autorskich badań nad tańcem). Systemy te przygotują tancerzy do doświadczania głębokiej satysfakcji z tańczenia jako część zespołu, który dostrzega i wspiera taniec każdego członka grupy, jednocześnie działając jako spójny zespół sceniczny. Rozgrzewki wykorzystujące ruch solo i w kontakcie będą płynnie przechodzić w Ensemble Thinking jako ramę dla naszego performansu.

ANYA CLOUD

USA/DE

(ona, ich)

Anya Cloud pochodzi z Alaski i obecnie dzieli swój czas między Berlinem a Kolorado. Jako biała osoba queer, skupia swoją pracę na kultywowaniu radykalnej żywotności jako praktyki artystki-aktywistki, a podstawą jej działalności jest współpraca intersekcjonalna. Anya ma 20-letnie doświadczenie w kontakt improwizacji. Od lat uczy tej formy tańca, praktykuje ją i występuje na arenie międzynarodowej, traktując KI przede wszystkim jako formę queerową. Anya zajmuje się eksperymentalnym tańcem współczesnym, kontakt improwizacją i somatyką, które praktykuje, bada i przekazuje innym w ramach swoich warsztatów, stosując przy tym metodologie antyopresyjne. Jej działania artystyczne są realizowane i wspierane przez różne instytucje, takie jak Movement Research at the Judson, Tanzfabrik, Dock 11, Workshop Foundation, ImPulsTanz, freeskewl, La MaMa, Los Angeles Performance Practice, REDCAT, Tanzquartier, SFDI, WCCI Jam, The Field Center, i Ministerstwo Kultury Gwatemali. Anya wraz z Makisig Akin prowadzi projektowy eksperymentalny zespół taneczny The Love Makers. Anya współpracowała i występowała w performansach takich twórców jak Sara Shelton Mann, Nancy Stark Smith, Ishmael Houston-Jones, Karen Schaffman, Eric Geiger, Karen Nelson i Nhu Nguyen. Posiada tytuł magistra sztuk scenicznych w dziedzinie teatru tańca i została przeszkolona w metodzie Feldenkraisa® pod kierunkiem Elizabeth Beringer. Obecnie jest adiunktką wykładającą taniec na University of Colorado Boulder.

ŚCIEŻKA PORANNA: KI  JAKO PRAKTYKA WYSOKIEGO RYZYKA

Podczas tych warsztatów kontakt improwizacji będziemy badać strategie pozwalające na kultywowanie queerowej dzikości w naszych tańczących ciałach. Będziemy rozwijać naszą wytrzymałość fizyczną i delikatną precyzję wymagającą cierpliwości. Będziemy eksplorować okrągłość i przepuszczalność ciał  jako otwartych systemów, rozwijając ścieżki żywotności, sprawczości i wyobraźni. W naszej pracy będziemy wykorzystywać takie elementy jak przetaczanie się, ślizganie, upadanie, latanie, dezorientacja, impet, czas, miękkie kolizje, oddawanie ciężaru i kompozycja. Uczestnicy poszerzą swój potencjał ruchowy dzięki szczegółowej i głębokiej pracy nad czuciem, naciskiem, intencją, tonusem, kierunkiem, czasem, jakością i sekwencjonowaniem. Rozwiniemy umiejętności, które pozwolą nam lepiej słuchać, wyrażać zgodę, stawiać granice i podejmować ryzyko. Niektóre rzeczy będą wydawać się nudne, a inne ekscytujące – wszystko to będzie wpływać na zwiększenie zakresu i autentyczności naszego tańca. Ten warsztat będzie bardzo fizyczny i bardzo polityczny. Rozszerzymy możliwości tego, co może być tańcem w ramach kontakt improwizacji, poprzez wspólne, czułe bycie w nieznanym . Będziemy pracować z kontakt improwizacją jako praktyką wysokiego ryzyka, która budzi odwagę, wzajemną troskę, chaos, transformację, konkretność i odpowiedzialność. Będziemy kwestionować, będziemy badać i będziemy się dobrze bawić. Zabierzemy do tańca nasze ciała, takie, jakie są, będąc ludźmi takimi, jakimi jesteśmy.

IWONA OLSZOWSKA

PL

Tancerka, improwizatorka, choreografka i nauczycielka tańca. Jest pedagożką Somatic Movement wg podejścia Body Mind Centering®. Założycielka i dyrektor artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Krakowie.

Tańczy, występuje i uczy na warsztatach i festiwalach w całej Europie. Występowała na Festiwalu Improwizacji w Judson Church w Nowym Jorku, na George Washington University oraz w Dartington College w Anglii. Obecnie uczy m.in. w Hurtowni Ruchu i na wydziałach tańca w Łodzi i Krakowie. Jej praktyka artystyczna i pedagogiczna czerpie z technik tańca współczesnego i metod somatycznych.

Uczestniczyła w zajęciach na Uniwersytecie George Mason, Uniwersytecie Alabama oraz Uniwersytecie w Calgary. Jej twórczość obejmuje prace choreograficzne, projekty improwizacyjne, site-specific, a także współpracę z muzykami. Współpracowała z muzykiem Marcinem Janusem i designerem Grzegorzem Kaliszukiem, realizowała projekty improwizacyjne z Renatą Piotrowską, Michaelem Schumacherem, Natalią Iwaniec, Anną Haracz i Pawłem Koniorem oraz Pracownią Fizyczną Jacka Owczarka.

ŚCIEŻKA POPOŁUDNIOWA: REZONUJĄC – WYCZUWANIE DZIAŁAŃ W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Podczas naszych laboratoriów w przestrzeni miasta będziemy badać różne  podejścia do przestrzeni, które napotkamy na naszej drodze. Naszym celem jest pogłębienie zrozumienia danego miejsca poprzez wydłużenie czas ekspozycji na określone bodźce z nim związane. Znajdziemy ucieleśnione relacje z otoczeniem i  zbadamy, w jaki sposób możemy pogłębić i rozwinąć tę relację.

Część naszych reakcji  będzie pochodzić z rezonowania z miejscem – gdy odkryjemy, co ta przestrzeń zawiera,  co w niej  nas porusza.

Część reakcji będzie odpowiedzią na doznania zmysłowe, rodząc się w uważnej obecności – gotowej do wyboru tego, w co chcemy się zaangażować.

Część wynikać będzie z natychmiastowej reakcji na to, co mijamy – traktując miasto jako krajobraz prowokujący do określonego sposobu poruszania się.

Część może pochodzić z obserwacji wzorców ruchu już istniejących w przestrzeni – dopasowywania się  i rozwijania ich dalej.

Stąd, będziemy dostrajać nasze ciała, aby były gotowe do obserwowania, manifestowania, wyrażania i tworzenia.

Będziemy pracować z krótkimi partyturami – jako przykładami, grami, performensami w mikro skali.

ZUZANNA BUKOWSKI

DE/PL/TH

Zuzanna Bukowski zaczęła tańczyć w wieku 4 lat i kontynuowała swoją przygodę z ruchem poprzez sztuki walki, balet, jogę, taniec współczesny oraz Axis Syllabus. Rozwija swoją praktykę ucieleśnienia pod okiem nauczycieli kontakt improwizacji i tańca współczesnego z całego świata.

Obecnie najbardziej interesuje ją stosowanie zasad ruchu określonych w Axis Syllabus w praktyce kontakt improwizacji, a także wykorzystywanie struktury Underscore. Pasjonuje ją wzajemna zależność ciała i umysłu, którą wciąż odkrywa poprzez swoją pracę w coachingu, IT i tańcu.

Zuza współorganizuje Thailand Contact & Movement Arts Festival i Warsaw CI Flow Festival oraz pracuje w roli konsultantki IT, szukając równowagi pomiędzy potrzebami ciała i umysłu.

ŚCIEŻKA POPOŁUDNIOWA: MOVING ME, MOVING YOU – SOLO INTO CI

Podczas warsztatów przyjrzymy się naszym indywidualnym wzorcom ruchowym, aby rozpracować je przed wejściem w kontakt z innymi. Przez te dwa dni skupimy się na stosowaniu różnych zasad kontakt improwizacji, korzystając z Axis Syllabus. To podejście ma na celu doskonalenie naszych ruchów, odblokowując większy potencjał w naszych strukturach ruchowych.

Będziemy zagłębiać się w te zasady samodzielnie, w konkretnych wzorcach, oraz z partnerem, aby lepiej zrozumieć poszczególne pojęcia. Zbadamy również tematy takie jak punkty pozwalające na miękkie lądowanie, tensegracja i ruch kości w ciele.

Zastanowimy się nad pytaniami: jak można delikatnie wejść w kontakt z podłogą? Jak biodynamika ruchu sprawia, że nasze ruchy są jednocześnie płynne i mocne? Jak utrzymać swój własny flow, wchodząc w kontakt z inną osobą?

Przez te dwa dni będziemy skakać, przetaczać się, badać, mięknąć i bawić się przy świetnej muzyce. Wprowadzimy także elementy choreograficzne, aby płynnie przejść do ruchu solo. Możesz spodziewać się mieszanki nauki z dobrą zabawą.

KATARZYNA BURZYŃSKA

PL

Katarzyna jest psychologiem, który ukończył szkołę psychoterapii zorientowanej integracyjnie DDA/DDD. W jej pracy wykorzystuje praktyki tańca i ruchu, takie jak improwizacja, kontaktowa improwizacja oraz techniki budowania świadomości ciała, aby pomóc swoim pacjentom w gabinecie psychoterapeutycznym, w pracy z kolektywem artystycznym SzurSure oraz w codziennym życiu. Katarzyna eksploruje ruch i dotyk jako alternatywną formę komunikacji i narzędzie wykorzystywane w rozwoju zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Kombinacja wiedzy Katarzyny na temat klasycznej psychologii oraz pracy z ciałem pozwala jej na poszerzenie spojrzenia na psychikę człowieka i procesy, jakie zachodzą w nim. W 2018 roku ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu.

Bliskość w Ruchu – święto dla relacji

Warsztat dla dzieci i rodziców.

Bliskość w Ruchu to okazja do spotkania i budowania porozumienia z dzieckiem i ze sobą. Katarzyna oraz dzieci będą mieli szansę na doświadczenie innej formy komunikacji i wzmocnienie więzi rodzic-dziecko poprzez działania ruchowe oparte o elementy kontakt / improwizacji, improwizacji oraz pracę z metaforą. Dotyk jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowego rozwoju człowieka i najważniejszym elementem Bliskości w Ruchu. Przyjemność, obecność, uważność na siebie wzajemnie to podstawowe zasady naszych spotkań. To nauka świadomego i autentycznego ruchu, który jest współtworzony w relacji rodzic – dziecko. Poprzez działania ruchowe, skupienie na ciele i pracę z wyobraźnią integrujemy działania obu półkul mózgowych. Pozwala to pogłębiać najważniejszą w życiu dziecka relację oraz oprzeć ją na bezpiecznym dotyku, bliskości i zaufaniu. Wszystko po to, aby móc dzielić się swoimi przeżyciami i potrzebami, rozwijać poczucie bycia wartościowym, widziany, branym pod uwagę. Ważnym. Będziemy biegać, skakać, turlać się, oddychać, latać i upadać, śmiać się i rozwijać spontaniczność. To narzędzia pomocne w rozwijaniu 4 ważnych elementów dobrej i wspierającej więzi: gotowości do zabawy, akceptacji, ciekawości oraz empatii. Podczas warsztatu działamy dwutorowo: · rozwijamy zdolności motoryczne i świadomość ciała · wzmacniamy zaufanie i pewność siebie, poczucie własnej wartości Dorosłe obowiązki zostawimy zanim wejdziemy do wspólnej przestrzeni. Naszą podstawową zasadą będzie brak przymusu i konieczności wyrobienia się w jakimś standardzie.

 

Klara Łucznik

PL/UK

Klara specjalizuje się w byciu pomiędzy: pomiędzy sztuką a nauką, pomiędzy tańcem a psychologią, pomiędzy ucieleśnieniem a uciekającymi myślami, pomiędzy improwizacją a potrzebą struktury.

Zaczęła od studiowania fizyki teoretycznej, praktykuje fizyczność w ruchu. Posiada dyplomy magistra psychologii i magistra sztuki w dziedzinie choreografii i teorii tańca. Obroniła doktorat na pograniczu psychologii i sztuk performatywnych o twórczości i flow (poczuciu przepływu) w tanecznej improwizacji grupowej (University of Plymouth, UK), członkini Institute for Study of Somatic Communication, kierowanego przez Nitę Little. Przez ostatnie kilka lat prowadziła badania empiryczne i ucieleśnione nad rolą kontaktu z naturą.

Obecnie, z potrzeby rozsądku i spójności, wróciła do badań nad tańcem: ucieleśnioną komunikacją, rolą dotyku i przyglądaniem się, jakie pozytywne skutki uboczne przynosi nam taniec, a w szczególności improwizacja.

W międzyczasie organizuje przestrzenie dla tańca: kuratorka Warsaw CI Flow, Laboratoriów Ruchowych w MIKu, współorganizatorka działań KI w Totnes, UK. Swoją pasję dla improwizacji grupowej konsoliduje w cyklu warsztatów Robiąc Miejsce. 

Zdjęcie: Inna Arya Pavlichuk

UNDERSCORE

Underscore jest praktyką uważnego dżemu kontakt improwizacji opracowaną przez Nancy Stark Smith, jedną z twórczyń i światowych edukatorek KI. Struktura Underscore pozwala na pełne spektrum ekspresji energetycznej i fizycznej, ucieleśniając szereg form i zmieniających się stanów.

Praktyka Underscore jest opisana i ustrukturyzowana, ale mimo to nieprzewidywalna. Przechodzi przez szeroki zakres stanów dynamicznych, w tym długie okresy bardzo małej, prywatnej i cichej aktywności wewnętrznej oraz inne okresy wyższej energii i tańca w grupie.

Przed praktyką Klara poprowadzi 45-minutowe wprowadzenie, podczas którego zaprezentuje strukturę oraz zapozna nas z językiem Nancy, słownictwem i ideogramami opisującymi możliwości i stany w kontakt improwizacji.

Tomasz Domański

PL

Tomasz – tancerz, performer, pedagog. Uczy kontakt improwizacji i partneringu, facylituje jamy, prowadzi warsztaty dla dorosłych i młodzieży. Od sześciu lat współtworzy kolektyw performatywny Szur-Sure, z którym występuje na scenie oraz w przestrzeni miasta w performancach site-specific oraz grupę partneringową Oddaj Ciężar. W improwizacji kontaktowej interesuje go eksplorowanie nieskończonej ilości możliwości ruchu oraz elementów , które na ten ruch wpływają, relacja z partnerem, intencja, świadomość ciała, uwaga oraz budowanie głęboko zakorzenionego zaufania do swojego ciała a ostanio miękkość i spokój ciała w pozycjach odwróconych.

LABORATORIUM KI: SPOKÓJ I MIĘKKOŚĆ W POZYCJACH ODWRÓCONYCH

W ramach zajęć będziemy badać, jak zachować spokój i miękkość ciała podczas wchodzenia na partnera w pozycjach odwróconych. Dowiemy się, jak efektywnie pracować z ciałem, żeby wspierać podnoszenia do góry nogami. Poszukamy organicznych połączeń, wykorzystując dynamikę i przenoszenie ciężaru, które naturalnie poprowadzą nas do pozycji odwróconych. W trakcie warsztatu przećwiczymy kilka przejść i zabarań. Zajęcia są przeznaczone dla uczestników z podstawowym doświadczeniem w staniu na rękach.

FILIP WENCKI

PL

Filip Wencki to nauczyciel, który nigdy nie zatrzymuje się w rozwoju swojej własnej praktyki. Specjalizuje się w improwizacji i kontakt improwizacji. Jako artysta kinetyczny i wizjoner ruchu od wielu lat zgłębia obszary komunikacji somatycznej, zarówno w kontekście performansu, jak i rozwoju osobistego.

Filip ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w ruchu improwizowanym, tańcu i teatrze fizycznym. Jego działalność artystyczna i pedagogiczna obejmuje reżyserię, performans oraz dzielenie się swoją wiedzą na całym świecie. Miał przywilej pracować i uczyć w krajach takich jak Ukraina, Hiszpania, Włochy, Czechy, Dania, Szwecja, Francja, Niemcy, Kolumbia, Meksyk i Tajlandia.

WYRAZ I KOMUNIKACJA W TAŃCU

Filip podzieli się z nami wyjątkowym podejściem do kontakt improwizacji. Intryguje go delikatna równowaga pomiędzy pozwalaniem ciału na naturalną reakcję na szerokie spektrum bodźców, obejmujących zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne, wewnętrzne i zewnętrzne, a koniecznością przejmowania kontroli. To stan, w którym ciało wykorzystuje zdobyte umiejętności, takie jak sztuka bezpiecznego upadania czy płynne ruchy, osiągnięte poprzez relaksację, a jednocześnie używa wrodzonych refleksów i instynktów, takich jak unikanie potencjalnych kolizji czy sytuacji prowadzących do kontuzji. Reprezentuje on jednoczesne współistnienie autonomii ciała i kontroli, tworząc unikalny stan, w którym umysł jest w zawieszeniu, podczas gdy zmysły w pełni się wyostrzają. To stan charakteryzujący się całkowitym rozluźnieniem, a jednocześnie, paradoksalnie, absolutną gotowością do ruchu. Obejmuje pracę z pełnym spektrum napięcia mięśniowego, opanowanie zdolności dostrojenia z innymi, oferując jednocześnie kontrpropozycje. Reprezentuje poszukiwanie piękna w ruchu, eksplorację prawdy ukrytej w ciele oraz elektryzującą siłę napędzającą ekspresję i kreatywność. Jednocześnie jest to świetna zabawa.

Jesus Alonso

ES

Jesús Alonso praktykuje kontakt improwizację (KI) z perspektywy badacza i tancerza. Jego praca skupia się na tańcu jako eksploracji doznań cielesnych i poetyce ruchu.

Jesús prowadził warsztaty podczas poprzedniej edycji Festiwalu CI FLOW w Warszawie i Mediterranea Contact Festival w Hiszpanii. Regularnie prowadzi też zajęcia z kontakt improwizacji w Madrycie.

Swój warsztat rozwinął, szkoląc się u takich nauczycieli jak Cristiane Bullousa, Diana Bonilla, Linda Bufali, Katja Mustonen, Mirva Mäkinen, a w zakresie tańca współczesnego i badań nad ruchem u Poliany Limy i Lucasa Condró. Jesús zgłębiał również metodę Feldenkraisa z Simonettą Alessandri i Julenem Arévalo.

LABORATORIUM KI:

Podczas tego warsztatu Jesús zaproponuje konkretne działania w trio, ekscytujące działania na poziomie przestrzeni, relacji, współzależności i kompozycji.

Trio otwiera cały wszechświat relacji i złożoności poza relacją jakiej doświadczamy w parze, pozwalając na szerszą eksplorację stanów cielesnych, współpracy, konstrukcji, reguł i zabaw towarzyszących tańcowi w tej liczbie. Pozwala też na porównanie tej konstelacji z bardziej znaną, i być może prostszą, formą duetu.

Trio jako wyjście poza parę, otwarcie na grupę, na przestrzeń i swobodny taniec.

Christian Dohr

DE/TH

Christina jest certyfikowaną instruktorką i trenerką ucieleśnienia, którą zawsze ciekawi łączenie ruchu i psychologii. Od 10 lat rozwija swoją pasję do kontakt improwizacji, a od trzech lat uczy na festiwalach i prowadzi regularne zajęcia. Jej wcześniejsze doświadczenia jako osoby praktykującej aikido (posiada czarny pas), nauczycielki jogi, konsultantki i trenerki wpływają na jej pracę w tej przestrzeni.

Współprowadzi certyfikacyjny program coachingowy, ucząc setki osób technik somatycznych w coachingu. Prowadzi warsztaty na całym świecie, wykorzystując elementy związane z ucieleśnieniem, które obejmują posturę, ruch i oddech, aby pomóc ludziom zwiększyć świadomość siebie i umożliwić in zmianę wzorców w przystępny i bezwysiłkowy sposób. Christina skupia się szczególnie na dynamice relacji oraz granicach i pewności siebie.

Inni opisują ją i jej pracę jako pełną wrażliwości, uważności, rzeczową i wyważoną, charakteryzującą się dużą klarownością, współodczuwaniem i humorem.

LABORATORIUM KI:

Warsztaty na temat zgody/przyzwolenia (consent) w kontakt improwizacji

Warsztat jest poświęcony eksploracji tematu zgody/przyzwolenia (consent) w kontekście kontakt improwizacji. W sztuce kontakt improwizacji, gdzie fizyczna bliskość jest nieodłączna, ważna jest jasność granic i zgoda – współtworzenie bezpiecznego i ubogacającego środowiska dla wszystkich osób praktykujących, abyśmy wszyscy mogli w pełni cieszyć się praktyką.

Cele warsztatu:

  • Rozwijanie umiejętności dostrzegania i respektowania własnych granic na poziomie somatycznym.
  • Poznanie skutecznych technik komunikacji niewerbalnej w celu komunikowania granic.
  • Lepsze zrozumienie przyzwolenia w kontekście kontakt improwizacji.
  • Reagowanie w sytuacji postrzeganego przekroczenia granic.

Warsztat skupia się na somatycznym wymiarze granic, dając solidną bazę do jasnej i pełnej szacunku komunikacji. Poprzez doświadczenie zagłębimy się w subtelne sygnały naszych własnych ciał, nauczymy się dostrzegać nasze granice i preferencje oraz zbadamy sposoby rozwiązywania sytuacji, które wydają się trudne.

Uczestnicy doświadczą ćwiczeń skupiających się na wchodzeniu i wychodzeniu z ruchu z uważnością i wrażliwością przy jednoczesnym zachowaniu atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia. Prowadzenie i wskazówki Christiny pomogą uczestnikom nawigować własnymi doświadczeniami z pewnością siebie, pozostawiając miejsce na otwarty dialog i eksplorację ważnego tematu zgody.

Xindi & Candy

Xindi Chen (CN)

Tancerka, choreografka, reżyserka ruchu w teatrze, członkini grupy Beijing Contact Improvisation Team, która obecnie zgłębia tajniki Axis Syllabus. Ukończyła studia magisterskie na Beijing Dance Academy, gdzie studiowała balet współczesny i taniec współczesny. Z czasem w jej praktyce pojawiła się kontakt improwizacja (KI), która obecnie wpływa na jej spojrzenie na życie. Ten rodzaj ruchu jest dla niej sztuką inicjatywy i filozofią duchowego ucieleśnienia. Praktykowanie i dzielenie się KI wzbogaca jej ekspresję artystyczną. Od 2019 roku współprowadzi „Dinosaur and Whale” Creation and Dance Lab, który zajmuje się prowadzeniem badań nad ruchem, tworzeniem sztuk teatralnych, sztuką performatywną oraz edukacją.

Jej eksploracja w obszarze kontakt improwizacji sięga 2016 roku, kiedy to zaczęła uczyć się od swoich pierwszych nauczycieli w tej dziedzinie: Adela Andalibiego, Irene Sposetti i Davida Leunga. W latach 2018 i 2019 zaczęła myśleć o wprowadzeniu ruchu typowego dla KI do tańca współczesnego, teatru i sztuk performatywnych. Sasha & Dolores oraz Daniel Aschwanden pomogli jej dostrzec więcej możliwości związanych z wprowadzeniem improwizacji do kompozycji. Uczestniczyła w projekcie Michala & Giannalberto (Sasha Waltz & Guest) jako kreatywna tancerka. Projekt opierał się na idei wprowadzenia kontakt improwizacji do choreografii. W 2023 roku zaczęła intensywnie uczyć się od Anjeliki Doniy, Yasukichi Suzuki, Sashy & Dolores i wielu innych.

Jako reżyserka teatru tańca pracuje z entuzjastami tańca w różnym wieku i o różnych predyspozycjach. Do jej głównych kreacji reżyserskich i teatralnych należą „Whale Fall”, „In Parallel-We will meet again” i „Upside-down”.

Shuyi Liao (CN)

Nauczycielka kontakt improwizacji (KI) i metody Feldenkraisa, reżyserka teatralna, członkini grupy Beijing Contact Improvisation; współzałożycielka BJCI / Touch Contact Improvisation Art Festival.

Weszła w świat kontakt improwizacji w 2009 roku, a KI uczyła się od różnych pokoleń nauczycieli. Uczestniczyła między innymi w warsztatach u Nancy Stark Smith (January Intensives) w latach 2017 i 2018. W ostatnich latach rozwija materiał ruchowo-taneczny razem z partnerami z grupy labowej, regularnie występując i prowadząc zajęcia w ramach społeczności i dla publiczności. W 2023 roku rozpoczęła intensywną naukę od Anjeliki Doniy, Yasukichi Suzuki, Sashy & Dolores i wielu innych. Pojawiła się nowa inspiracja, a wraz z nią impuls do dzielenia się z większą liczbą ludzi.

Jako reżyserka teatralna pracuje także z ludźmi z różnych społeczności, skupiając się na tym, jak doświadczenia somatyczne mogą oddziaływać na kwestie społeczne. Jej główne dzieła to „Still Here”, „MissUnderstanding” i „Moving with out a background”.

CI LAB:

Moment WEWNĄTRZ: warsztaty kinestetyki, kompozycji i performansu

Zanurz się w istotę WNĘTRZA podczas tych warsztatów, w czasie których będziemy eksplorować kluczowy moment połączenia i ekspresji w tańcu przez pryzmat świadomości kinestetycznej, kompozycji i performansu. Co może być rozumiane jako moment „Wewnątrz”? Jak można dzielić się byciem „Wewnątrz” i w jaki sposób? Naszym celem jest rozłożenie tego pojęcia na trzy odrębne warstwy, oferując wszechstronne poznanie tańca jako doświadczenia osobistego i wspólnego.

Niektóre z tematów, które będziemy zgłębiać, to:
– Zrównoważone połączenie aspektów kinestetycznych ze świadomością kompozycji: będziemy uczyć się nawigować między ruchem a strukturą, które wzajemnie na siebie oddziaływają.
– Tworzenie na pokaz a dzielenie się: poznamy różnicę między zwykłym prezentowaniem się innym a głębokim zaangażowaniem w kontakt z publicznością.
– Komunikacyjna moc spojrzenia: odkryjemy, jak spojrzenie może być wykorzystywane jako narzędzie do komunikacji podczas tańca i jak możemy wesprzeć ulotną, a zarazem dostrzegalną naturę spojrzenia, korzystając z odpowiednich zasobów.
– Nie tylko wyrażanie siebie: zbadamy, jak możemy spotykać i odkrywać własne zasoby i możliwości, przechodząc od niekończącego się wyrażania siebie do otwierania ogromu potencjału drzemiącego w nas samych.

jANIS POVILAITIS

LT

Reżyser. Artysta estradowy. Artysta współczesny

Janis Povilaitis studiował aktorstwo na Uniwersytecie Teatralnym w latach 2004-2008 w Jarosławiu.
Dodatkowo przez dwa lata kształcił się w dziedzinie aktorstwa i reżyserii w Petersburgu (2008-2010) pod kierunkiem nauczyciela i reżysera Lwa Erenburga.
W latach 2017-2018 studiował reżyserię teatralną na kursie Kamy Ginkasa (Szkoła Teatralna im. Raikina, Moskwa).
Od 2010 roku rozpoczął karierę jako niezależny tancerz i artysta estradowy.
Obecnie studiuje na studiach magisterskich z zakresu “Plastyki Wizualnej” na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie (2022-2024).

WPROWADZENIE DO DŻEMU

 

Janis

Christos Litsios

GR/DE

Christos zajmuje się behawiorystką, mediacją w konfliktach i kontakt improwizacją. Kontakt improwizacja łączy jego intelektualne zainteresowanie negocjacjami, przywództwem i ucieleśnieniem z pasją do ruchu. Jego praktyka ruchowa zaczęła się w sportach o wysokim poziomie rywalizacji, takich jak sztuki walki i koszykówka. Taniec ceni za jego naturę opartą na współpracy i za przestrzeń do niemal nieograniczonej wolności i kreatywności w ruchu i ekspresji. Napędza go żywa ciekawość i głęboka miłość do nauki, przez co często wraca do punktu startowego w procesie poznawania. Bardzo bliskie jest mu patrzenie na świat oczami nowicjusza i docenia spotkania z ludźmi w tym miejscu, w którym obecnie są.

LABORATORIUM KI:

Zadurz się po uszy… w upadkach (technika KI)

Zakochajmy się w upadkach! Tylko nie traćmy dla nich głowy! Skok na główkę może być przerażający, ale czasami nie ma innej drogi. Na tym warsztacie będziemy badać sposoby kierowania sił fizycznych na płaszczyźnie czołowej do i z ziemi. Zaczynając od nieoczekiwanej pozycji początkowej, odkryjemy techniki przewrotów pochodzące z judo/aikido i ostrożnie rozwiniemy tę cenną umiejętność w kontakt improwizacji w ramach naszych indywidualnych możliwości. Poza nauką techniki warsztat stara się pokazać, jak złożone i ryzykowne ruchy można rozłożyć na czynniki pierwsze i badać je, będąc w zgodzie ze sobą i respektując własne granice. Gdy czujemy się pewniej z nowymi ruchami, odkrywamy wzorce, które pokazują nam, jak możemy zastosować je w duecie z partnerem.

Linki do wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=xDf4Xy6spiI
https://www.youtube.com/watch?v=ngzjYWNqCY4&t=42s

Kieran Mitchell

AU

Kieran Mitchell jest tancerzem z Sydney, Australia. Ma szkolenie w balecie i tańcu nowoczesnym. Jest zaangażowany w teatr fizyczny, sztukę instalacji, performance site-specific oraz współczesny teatr tańca.

Od ponad 12 lat jest oddanym praktykiem Kontakt Improwizacji (KI). Prowadził zajęcia KI w Australii, Niemczech, Danii, Turcji, Tajlandii i Szkocji. Był zapraszany do prowadzenia zajęć na największych międzynarodowych festiwalach kontaktowych.

Uczy KI, organizuje jamy i poszukuje artystycznych współprac, w których ciało może opowiedzieć swoją historię.

 

WPROWADZENIE DO DŻEMU

Podczas wstępu zorganizujemy nasze ciała, aby odzwierciedlały obrazy i metafory z natury i poezji, poruszając się od ogólnego i prostego w kierunku szczegółowego i złożonego. Ta podróż od makro do mikro pozwoli nam badać ciało, które może ujawniać historie uwięzione w ciele lub, bardziej ogólnie, historie unoszące się nad nami, należące do kolektywu.

Kieran Mitchell

Katarzyna Brzezińska

PL/DE

Katarzyna Brzezińska / PL, urodzona w Polsce; obecnie mieszka w Berlinie; pracuje, uczy i współpracuje międzynarodowo.

choreografka – performerka, interdyscyplinarna artystka, nauczycielka improwizacji i ruchu, praktyk i trener metody Ilan Lev

Katarzyna poświęciła około 20 lat na eksplorację ciała, tańca i kreatywności, a swoją pasję i wiedzę hojnie dzieli poprzez nauczanie ruchu, kontakt improwizacji, badania performansu somatycznego, kompozycję natychmiastową i ucieleśnioną choreografię. W 2019 roku uzyskała certyfikat Praktyka Metody Ilan Lev oraz Nauczyciela Ruchu ILM i od tego czasu oferuje kursy ruchu ILM i zabiegi dla amatorów ruchu, praktyków i profesjonalistów.

Jej własna praca, nauczanie i badania artystyczne obejmują: poezję, wyobraźnię i zabawę w relacji do namacalnych i naukowych faktów rzeczywistości; warstwy ludzkiej tożsamości; “perfekcyjną niedoskonałość”, fizyczność uwagi, a także stany obecności. Więcej na temat:

https://www.brzezinska.space/

Instagram: @brzezinska_nearspaces @ilanlevmethod_berlin

 

GRAWITAJCJA UWAGI

Dynamika z uwagą, płynny ruch, improwizacja kontaktowa, obraz

Podczas warsztatów „Grawitacja Uwagi” skupimy się na eksploracji solo oraz w kontakcie, warstw oraz połączeń pomiędzy naszą uwagą, wyobraźnią, grą wewnętrznych fizycznych struktur, sił i napięć, a także nieustannie zmieniających się relacji ciała z przestrzenią.

Przez podstawy unikalnego języka ILM, który koncentruje się na bezwysiłkowości i efektywności w naszej żyjącej fizyczności, zanurzymy się w podstawach uwalniania i odpoczynku w ruchu, jednocześnie stymulując ciało w lekkich, funkcjonalnych eksploracjach. Wykorzystamy to, aby podróżować w kierunku dynamicznych i przestrzennych dialogów z grawitacją, poprzez między innymi upadanie, spirale, latanie..

Wplatając nasze eksploracje w taniec, odkryjemy ścieżki, w których badanie uwagi, grawitacji i własnej fizyczności ułatwia odkrywanie różnorodnych ruchowych dialogów, zarówno w pracy solo, jak i kontakcie improwizacji.

Marta Iucci

IT

Marta jest pełną pasji tancerką, badaczką i nauczycielką kontakt improwizacji oraz metody Feldenkraisa od 2011 roku. Podchodzi do życia z wielką, nigdy niezaspokojoną ciekawością i postrzega naukę jako nasz niekończący się potencjał jako istot ludzkich pozwalający odczuwać głęboko, aby żyć w pełni i wchodzić w stan obecności.

Jej główną inspiracją i nauczycielką KI jest Nita Little. Miała również przywilej uczenia się od Nancy Stark Smith we Włoszech oraz organizowania warsztatów z Rayem Chungiem i Martinem Keoghem w Spazio Nu w Pontederze (Włochy) – miejscem, z którym współpracuje od dziewięciu lat. W latach 2016-2019 działała wspólnie z Asafem Bachrachem, Matthieu Gaudeau i Emą Bigé przy projekcie „F.A.R.” w Paryżu (Feldenkrais, Alexander i Rolfing w kontakt improwizacji).

Obecnie mieszka w Toskanii we Włoszech, gdzie otworzyła swoje studio, w którym dzieli się metodą Feldenkraisa. Prowadzi regularne zajęcia z kontakt improwizacji w Pizie i Livorno, a także organizuje warsztaty w innych miejscach.

WPROWADZENIE DO DŻEMU

Waga odczuć

Może możemy zobaczyć nasz wewnętrzny krajobraz poprzez soczewkę naszej uwagi… Czy musimy coś robić, czy też wszystko już się dzieje i istnieje, a my możemy to po prostu zauważyć – w naszym ciele i umyśle, jak i w przestrzeni, w tym wielkim ciele, które tworzymy razem, będąc w tej samej przestrzeni? Czy chodzi o działanie, czy o bycie?

Julia Partyka

PL

Wiolonczelistka, wokalistka, improwizatorka, entuzjastka ruchu. Rozkłada dźwięki na części pierwsze i swobodnie się pomiędzy nimi poruszam, oglądając z każdej strony. Dla Julki nie ma nic dziwnego lub niedostępnego zarówno w dźwięku, jak i w świecie. Muzyka i taniec to rzeczy, które sprawiają, że jest w przepływie i żyje w przestrzeni impulsu, a nie w myśli. Uwielbia tworzenie muzyki dla tancerzy, ponieważ są oni namacalnym odzwierciedleniem muzyki, którą gra. Może więc nie tylko ją słyszeć, ale także widzieć.

Daniel Zorzano

PL/MX

Daniel urodził się w Meksyku, ukończył studia w klasie violi da gamba oraz violone (kontrabas) w Koninklijk Conservatorium w Hadze pod kierunkiem Wielanda Kuijken’a, Margaret Urqhart i Philippe’a Pierlot’a, oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse w Lyonie w klasie violi da gamba Marianne Muller. Producent i DJ prezentujący swoje sety oraz live acty m.in w Warszawie, Berlinie i Meksyku. Muzyk i organizator projektów artystycznych. Współzałożyciel Artist Kollective KICK PERFECT.

Olga Skrzypek

 

PL

Z wykształcenia rzeźbiarka, jej background to sztuki wizualne. Od siedmiu lat studiuje praktyki somatyczne i są one dla niej drogą wyjścia do praktyki ruchowej, pracy z głosem i dźwiękiem. W graniu na dżemach interesuje ją tworzenie krajobrazu dźwiękowego, który będzie wspierał to, co dzieje się na sali. Podążanie za kompozycją, rytmem i energią jaką wytwarzają poruszające się osoby. Przechodzenie pomiędzy rolą osoby obserwującej, będącej muzyczką i fizyczną uczestniczką dżemu. Interesuje ją też praca z tekstem i momenty ciszy.

Marcin Bożek i Danny Kamins

PL/USA

Duet porusza się w stylistyce muzyki swobodnie improwizowanej. Przyjęta przez artystów forma koncertu solo – solo – duo odkrywa przed słuchaczami najsubtelniejsze niuanse wypracowane przez artystów pracy z brzmieniem instrumentów. Obcowanie z dźwiękiem od subtelności poprzez bezpośrednią energię i mocny przekaz myśli muzycznej blisko ze słuchaczem to wizytówka duetu. Odczucie przepływu, rozmowy oraz nieoczywistości barw malujące się podczas grania duetowego niemal namacalnie dają publiczności odczucie flow.
Danny Kamins – improwizujący saksofonista mieszkający w Houston w Teksasie. Jego przedsięwzięcia muzyczne obejmują grę w różnych zespołach muzycznych, takich jak FireLife Trio, Relative Dissonance, The Plot, CARL, El Mantis, Prion i Etched in the Eye, a także kierowanie programem jazzowym na Rice University.
Marcin Bożek – muzyk, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej 2003 r. Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Współtworzy polską scenę muzyki improv, improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo.

Ilya Semashkevich

PL/BY

Moja muzyka jest wielowymiarowa i zmysłowa, nasycona atmosferycznymi dźwiękami, syntezatorowymi i gitarowymi riffami. Dźwięk na styku ambientu, elektroniki i IDM. Eksperymentuję w różnych gatunkach muzyki elektronicznej, przy czym główną cechą charakteryzującą jest nakładanie struktur melodycznych i harmonicznych, w których główny ton rozmywa się lub tworzy uczucie czegoś nieprawidłowego.

Każdy występ jest zbiorową historią z muzyki napisanej i tworzonej w trakcie improwizacji. Dodaje nowe partie, rytmy, a także komponuje nowe utwory podczas występu. To daje mi możliwość pełnego wyrażenia mojej muzyki i odzwierciedlenia w niej miejsca i ludzi, dla których gram.

Po wielu latach poszukiwań w dziesiątkach gatunków muzycznych doszedłem do swobodnego wyrażenia swojej muzyki, co wpłynęło na stworzenie tego projektu. Obecnie pod tą nazwą zostało napisanych i wydanych 11 albumów muzycznych, 3 przedstawienia teatralne, 3 filmy, 6 performance’ów, a także odbyło się 10 koncertów na żywo.