RAMY DŻEMOWANIA

RAMY DŻEMOWANIA

Bezpieczeństwo i granice

 1. Niektóre formy dotyku w CI, to:
  (a) toczenie punktu kontaktu (b) ślizganie się, (c) dzielenie się ciężarem, oraz (d) używanie kontaktu do podążania za pędem (flow). Inne formy i właściwości dotyku mogą być stosowane, gdy powstają w sposób zgodny dla każdej ze stron.
 2. Jeśli nie masz pewności czy ktoś chce z Tobą tańczyć, uzyskaj werbalną lub jednoznaczną niewerbalną zgodę przed rozpoczęciem dotyku (np. skinienie głową, kontakt wzrokowy i/lub potwierdzenie, że dana osoba porusza się w twoim kierunku, a nie od ciebie).
 3. Nigdy nie jest w porządku celowe dotykanie czyjejś klatki piersiowej lub genitaliów, zamykanie kogoś w ograniczonej pozycji wbrew jego woli lub manipulowanie jego ciałem w jakikolwiek sposób, który nie pozwala mu na działanie. Nie zakładaj, że twoje działania są bezpieczne lub dostępne dla wszystkich innych.
 4. Jeśli nie możesz zakomunikować swoich potrzeb za pomocą ruchu, użyj słów. Zawsze dobrze jest powiedzieć “NIE” lub “STOP”, jeśli coś jest dla Ciebie niewygodne lub niebezpieczne.
 5. Zachowaj własne granice i nie rób rzeczy, które sprawiają, że czujesz się niebezpiecznie lub niekomfortowo.
 6. Ćwicz słuchanie i ćwicz słyszenie informacji zwrotnych o swoim wpływie na innych bez popadania w defensywny dialog.
 7. Masz prawo przyjąć, odmówić lub zakończyć każdy taniec bez potrzeby podawania powodu lub przeprosin. I odwrotnie, jeśli ktoś odpuszcza taniec z Tobą, nie bierz tego do siebie.
 8. Bycie świadkiem i odpoczynek są zawsze mile widziane. Bądź świadomy przestrzeni wokół siebie. Wykorzystaj strefę chillout do czytania, rozmowy, etc.
 9. Nie przychodź na dżem pod wpływem środków psychoatywnych. 
 10. Nie jedz w salach do tańca ani nie przynoś szklanych naczyń. Korzystaj z zamykanych, nieszklanych pojemników na napoje. 

Względy relacyjne i społeczne

 1. Szanuj zaimki, imiona i dostępność innych osób.
 2. Rozwijaj świadomość, jak twoja tożsamość i pozycja wpływają na twoje doświadczenie podczas jam. Pracuj nad zrozumieniem własnych możliwości i ich wpływ na doświadczanie u innych osób.
 3. Niepożądana agresja słowna i/lub fizyczna, niechciane nauczanie lub pozowanie, nękanie, wzburzanie i inne formy manipulacji nie są mile widziane na tym dżemie.
 4. Noś czyste ubranie. Unikaj biżuterii, zegarków i ubrań z guzikami.
 5. Nie umieszczaj żadnych zdjęć ani filmów na mediach społecznościowych bez zgody osób zaangażowanych. Jeśli robisz zdjęcie, zadaj sobie pytanie: Co dajesz tym przestrzeni?
 6. Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Prosimy o regularne mycie rąk. 
 7. Miej opatrunki zakrywające ewentualne rany: obtarcia, cięcia, pęcherze. 

Egzekwowanie tych ram

 1. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak idealnie bezpieczna przestrzeń, ale staramy się budować jak najbardziej pełną szacunku i integracyjną przestrzeń.
 2. Kiedy ktoś zachowuje się niezgodnie z tymi wytycznymi, będziemy używać współczującego przywołania do powyższych ram i mediacji jako strategii budowania świadomości wokół problematycznego zachowania.
 3. Jeśli ktoś wielokrotnie zachowuje się w sposób podważający przesłanie i ideę wspólnych ram dżemowania, zostanie poproszony o opuszczenie miejsca wydarzenia.