KI – Dzień dla badaczy
Znaczenie kontakt improwizacji wykracza poza ramy sztuk performatywnych czy estetyki. Osoby zaangażowane w praktykę KI często doświadczają zwiększonego poczucia więzi ze sobą nawzajem i z samymi sobą. W KI ucieleśniony wymiar interakcji interpersonalnej, i w szerszym kontekście społecznej, jest szczególnie eksponowany, być może w bardziej wyrazisty sposób niż w codziennym życiu. Z tych powodów KI przyciąga uwagę naukowców, badających takie zagadnienia jak ucieleśniona i somatyczna komunikacja, koordynacja interpersonalna, poznanie społeczne, empatia, bliskość i poczucie wspólnoty, czy dynamika w grupie; jak również tych szukających skutecznych interwencji edukacyjnych, terapeutycznych i społecznych.
Podczas tego spotkania chcielibyśmy zaproponować taniec KI jako sytuację laboratoryjną, stwarzającą możliwości badania podstaw więzi międzyludzkich. Zapraszamy tancerzy, badaczy i naukowców do wzięcia udziału w całodniowym warsztacie/seminarium poświęconym kontakt improwizacji w kontekście badań naukowych.
Program obejmuje:
- Wykład wprowadzający, Dr Nita Little: Dotykając relacji
- Warsztaty: Mini wprowadzenie do PRISMA (Dr Julian Zubek & Dr Klara Łucznik)
- Dyskusja na temat metod badania zjawisk społecznych poprzez taniec/sztuki performatywne.
- Zapraszamy do składania propozycji dzielenia się/prezentacji i działań przez uczestników.
Nita Little
Właściwe relacje: Dotykając relacji
Dwie rzeczy zmieniają przeżywane znaczenie ludzkiego dotyku – zdolność kierowania uwagi w czasie oraz nasze akty konceptualizacji, których podstawą jest nasza wyobraźnia i zdolność do wykorzystania mocy twórczych, aby wyobrazić sobie coś, co nie jest dla nas obecne w danej chwili. Umiejętne wyczucie czasu pozwala nam pozostać w łączności z naszym partnerem. Odkrywanie fizyczności naszej wyobraźni pozwala nam rozpoznać, czym może być to połączenie, i być przez nie poruszonym. Oba te dary oferują nam możliwość wyjścia poza czysto reakcyjne uczestniczenie w interakcji z partnerem i praktykowanie tego, co Thich Naht Hanh nazwał „między-byciem” („interbeing”), a Karen Barad – rekonfiguracją „intra-akcji” bycia. Dotyk jest najbardziej znaczący, kiedy ukierunkowuje nasze relacje taneczne na łączność z partnerem, czyli „komunię” – „dzielenie się”. Zastanawiam się jednak, czy ten termin wystarczająco dobrze oddaje uwikłaną naturę naszych zaangażowań. Niniejsza prezentacja prowadzi nas przez poziomy konceptualne i praktyczne, analizując nasze praktyki relacyjne.
Słowa kluczowe: właściwe relacje, uwaga dotykowa, współtworzenie, emergencja, intra-akcja, między-bycie
Warsztat: Właściwe relacje: co wnosimy do dotyku
Warsztat będzie wprowadzeniem do krytycznego namysłu na temat znaczenia praktyk uważności w naszych relacjach dotykowych. W nawiązaniu do wykładu, nasz taniec będzie skupiony na roli praktyk powiązanych z czasem oraz naszych koncepcji, dotyczących indywiduacji, różnicy i ciała, w kształtowaniu kontaktu poprzez dotyk. Praca ma na celu podniesienie jakości naszej komunikacji somatycznej poprzez rozwijanie fizycznych aspektów uwagi dotykowej. Będziemy rozumieć komunikację jako łączność, kwestionować ograniczenia naszych modeli kulturowych i eksplorować kreatywność, rozumianą nie jako coś, co trzeba osiągnąć, ale jako coś stale obecnego i możliwego do przywołania.
Warsztat: Mini wprowadzenie do PRISMA (Julian Zubek & Klara Łucznik)
PRISMA jest metodą badania ucieleśnionych aspektów interakcji społecznych. Czerpie z tradycji fenomenologicznej oraz praktyk somatycznych. Podczas eksperymentu PRISMA badacze korzystają z własnego doświadczenie ucieleśnionej interakcji jako z czułego instrumentu, służącego do badania intersubiektywności.
De Jaegher, H., Pieper, B., Clénin, D., & Fuchs, T. (2017). Grasping intersubjectivity: an invitation to embody social interaction research. Phenomenology and the Cognitive Sciences, 1-33.
KI – dzień dla badaczy jest współorganizowany przez dr Juliana Zubka i dr Klarę Łucznik.
Dr Julian Zubek jest pracownikiem naukowym Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i członkiem Human Interactivity and Language Lab. Prowadzi badania z pogranicza psycholingwistyki i sztucznej inteligencji. Jest zafascynowany dynamicznymi aspektami interakcji międzyludzkich, bada zdolności ludzi do koordynacji na wielu poziomach i skalach czasu. Koordynację ruchową pojawiającą się spontanicznie pomiędzy ludźmi traktuje jako klucz do zrozumienia podstawowych mechanizmów społecznych, warunkujących powstawanie języka i kultury. Tańczy kontakt improwizację i uprawia chińskie sztuki walki.
Dr Klara Łucznik jest badaczem w Szkole Psychologii na Uniwersytecie w Plymouth (Wielka Brytania). Jej zainteresowania koncentrują się na dynamice, jak ludzie współpracują, wymieniają się pomysłami i inspirują się nawzajem podczas wspólnego tworzenia. Klara wykorzystuje struktury improwizacji grupowej do badania spontanicznej dynamiki grupy. Dzięki wykształceniu z zakresu psychologii, kognitywistyki i tańca, ma eklektyczne, wielodyscyplinarne podejście do swoich badań i płynnie przechodzi od bycia badaczem do praktyki twórczej w tańcu.
Patronat medialny: Avant
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020 na rozwój badań i innowacji, numer grantu: 952324.